Pırasa Alerjisi

Pırasa alerjisi, pırasada bulunan dialil disülfit, kontakt alerjik dermatite neden olabilir.

Pırasa, soğanla aynı aileden (allium) gelir, bu ailede aynı zamanda sarımsak ve frenk soğanı da bulunmaktadır. Bununla birlikte, alerjiler çok ciddi olabilir. Her insan farklı tepki verir, bu nedenle onları diyetinize eklemenin güvenli olup olmayacağını görmek için doktorunuzla veya bir alerji uzmanıyla güvenli bir şekilde konuşmanız gerekmektedir.

Pırasa, soğan ailesinden geldiği için soğan alerjisi belirtileri görülmektedir. Bu belirtiler şöyledir:

 • Kurdeşen veya vücudun herhangi bir yerinde kızarıklık
 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı
 • Dudakların, yüzün, dilin veya boğazın şişmesi
 • Burun tıkanıklığı.
 • Nefes almada zorluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı

Pırasa Alerjisinde Tedavi

Pırasa alerjisinde pırasa tüketiminden kaçınınız. Amaryllidaceae familyasındaki diğer bitkiler sarımsak, soğan ve frenk soğanıdır. Pırasaya alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, bu ailedeki diğer bitkilere de reaksiyon gösterebilirsiniz bu neden bu besinler de riskli besinlerdir.

 

Pırasa düşük kaloriye sahiptir ancak vitamin ve minerallerden yüksektir. Aynı zamanda, beta karoten de dahil olmak üzere provitamin A karotenoidleri açısından özellikle yüksektir. Vücudumuz, bu karotenoidleri görme, bağışıklık fonksiyonu, üreme ve hücre iletişimi için önemli olan A vitaminine dönüştürür. Pırasa tiroid sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir manganez kaynağıdır. Ayrıca, az miktarda bakır, B6 vitamini, demir ve folat sağlamaktadırlar.

Pırasanın Sağlığa Faydaları

 1. Yüksek K Vitamini İçeriği

Pırasa, osteoporoz riskini azaltabilen K vitamini açısından zengindir. Bazı çalışmalar, daha yüksek K vitamini alımı ile daha yoğun kemikler arasında bir ilişki olduğunu ve bunun da kalça kırığı riskinin azalmasına yol açtığını göstermektedir. Ayrıca K vitamini kanın pıhtılaşması ve kalp sağlığı için gerekli olan iyi bir vitamin kaynağıdır.

 1. Kilo Yönetimine Yardımcı

Pırasa düşük kalorili bir besin olduğu için kilo vermeye etkisi bulunabilir. Pırasadaki su ve lif tokluk hissi verebilir, bu nedenle aşırı yeme isteğini azaltabilir. Pırasa ayrıca yiyeceklere çok fazla lezzet katar ve sağlıklı yemek yemeyi keyifli hale getirir.

 1. Göz Sağlığına Etkili

Pırasa, gözleri koruyan iki madde olan lutein ve zeaksantin içerir. Karotenoidler olarak bilinen bu maddeler, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltır. Bu iki göz durumu görüşü ciddi şekilde bozabilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Yaşlı insanlarda yaygındırlar.

 1. Potasyumdan Zengin

Pırasa potasyum açısından zengindir. Bu bileşiğin düzenli tüketiminin, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Potasyum, kalp kası kontraktilitesini iyileştirerek kanın ve dolayısıyla oksijenin vücudumuzdan akışını teşvik etmektedir. Pırasada yüksek miktarda bulunan kan damarlarını genişleten besin maddesi kalp krizi ve hastalık riskini azaltır.

 1. Antikanser 

Allium ailesinin bitkilerinin belirli kanserlere yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla bir bağlantısı olabilir. Çok fazla sarımsak, arpacık soğanı, frenk soğanı, soğan ve pırasa tüketenlerde prostat, mide, kolon ve yemek borusu kanserleri daha nadir görülmektedir. Araştırmacılar allium sebzelerindeki antioksidanların hasarlı DNA’yı onardığını düşünmektedir. Birçok çalışma, kolorektal kanser riskinin azaldığına dair kanıtlar bulmuştur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir