Hipoalerjenik formüla (Alerji Maması) Nasıl Hazırlanır

İnek sütü protein alerjisi tedavisinde diyetten çıkarılan besinlerin yerine ihtiyacı karşılamak amacıyla kullanılacak formüla; ekonomik, güvenli, inek sütü ile çapraz reaksiyon vermeyen bir alerjik formüla olmalıdır. Tercih edilebilecek formülalar  İleri derece hidrolize, Aminoasit bazlı ve soya bazlı olarak 3 farklı gruba ayrılır.

Bunlardan ilki İleri derece hidrolize formülalardır. İnek sütünün hidrolize edilmesi sonucu elde edilirler.İnek sütü protein alerjili çocukların %90’ı tarafından iyi tolere edilirler ve hipoalerjendirler. Bu formülalar genellikle tip 2 dediğimiz gizli alerjisi olan bebeklerde tercih edilir.

Aminoasit bazlı formülaların Protein yapıları  ileri derece hidrolize formülalardan daha küçüktür. Alerjik şok geçirmiş olan bebeklerde, alerjik eozinofilik özafajit, inek sütü proteini ile ilişkili enterokolit, çoklu besin alerjisi gibi hastalıklarda kullanılması önerilir. Araştırmalara göre aminoasit bazlı formülalar ile ileri derece hidrolize formülalar arasında besin değeri açısından önemli bir fark yoktur.

Soya bazlı formülalar ise soyadan elde edilirler. İnek sütü protein alerjili bebeklerde soya alerjisi bulunma olasılığı ise %10-30’dur. Soya bazlı formülalar; çocuğunuzun alerji uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra doktor önerisiyle başlanmalıdır. Diğer formülalara göre daha ekonomik ve güzel tatlıdırlar. Ancak, içerdikleri fitoproteinlerin östrojen etkisi göstermesi nedeniyle özellikle 6 aydan küçük bebeklerde kullanılmaları önerilmez. Genellikle tip 2 dediğimiz yani gizli alerjilerde tercih edilmez.

Malzemeler

  • Hipoalerjenik formüla
  • Kaynamış ılımış su
  • Biberon

Yapılışı

  • Öncelikle her ölçek formüla için 30 ml su kullanılır. 3 ölçek formüla hazırlamak için 90 ml su biberona aktarılır. 
  • Üzerine 3 ölçek hipoalerjenik formüla ilave edilir.
  • Homojen bir kıvam elde edene kadar çalkalanır.
  • İşte hipoalerjenik formüla bebeğinizin tüketimine hazır.

Afiyet olsun 🙂

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir