Yumurta Alerjisinde İlk Basamak; Fırınlanmış Yumurta Yüklemesi İçin Kek Tarifi

Yumurta yüklemesi ancak alerji doktoru veya alerji diyetisyeninin tavsiyesi ile yapılmalıdır. Kişi yükleme konusunda sağlık uzmanına danışmadan deneme yapmamalıdır.

Yumurta ve ürünlerine tepki gösteren birçok çocuk pişmiş veya fırınlanmış yumurtayı tolere edebilir. Yumurtanın özellikle un ve diğer yiyeceklerle karıştırılıp pişirilmesi alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığını azaltır.

Fırınlanmış yumurta ürünlerinin çocuğun veya annenin diyetinde serbest olması, diyetin daha az kısıtlayıcı ve  daha uygulanabilir hale gelmesini sağlar.Ayrıca çocuğunuzun yumurta ve süt ürünlerine karşı toleransını geliştirmesine yardımcı olabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Çocuğunuz daha önce yumurta veya diğer yumurta ürünlerini tükettikten sonra solunum problemleri, baygınlık, halsizlik vb. gibi belirtiler yaşadıysa denemeyi doktor/diyetisyen önerisi olmadan yapmayın.
 • Alerji doktoru veya diyetisyeni tarafından önerilen plana uymanız çok önemlidir. Planda kendiniz bir değişiklik yapmayın.
 • Doktorunuz veya diyetisyeniniz tarafından size tavsiye edilen adımdan başlayın. Çocuğunuzun buğday veya süt gibi diğer besin gruplarından kaçınıyorsa, yumurta merdiveni için alternatif besin maddeleri konusunda lütfen diyetisyeninizden tavsiye alın.
 • Çocuğunuzun iyi olduğundan, ateşi olmadığından ve hasta olmadığından emin olun. Çocuğunuzun egzaması, astımı, saman nezlesi alevlendiyse veya son beş gün içinde antihistaminikler aldıysa bu denemeyi yapmayın.
 • Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri gelişirse yüklemeyi durdurun;
 • Kırmızı, kabarık, kaşıntılı döküntü
 • Yiyeceklerin temas ettiği yerde şişme
 • Kusma / karın ağrısı / ishal
 • Zor ve gürültülü nefes alma
 • Hırıltı / inatçı öksürük
 • Baş dönmesi / baygınlık 

Öncelikle yaptığımız fırınlanmış yumurta ürünü olan keki emziren anne denemeli,  anne  tükettiğinde bebekte sorun olmuyorsa ikinci basamak olarak bebeğe kek denemesi yapılmalıdır.

Eğer hem anne hem de bebekte bu deneme başarılı geçerse bebeğiniz artık fırınlanmış yumurta  ürünlerini tüketebilir.

Malzemeler:

1 yumurta 

1 çay bardağı inek sütü (200 ml) (süt alerjisi olan çocuklar için yulaf/ badem/hindistancevizi sütü kullabilir)

1 çay bardağı sıvı yağ

1 su bardağı toz şeker veya  1 su bardağı kuru üzüm

2 paket kabartma tozu

1 paket toz vanilin

3 çay bardağı un

Yapılışı: Malzemeler karıştırılıp kek kalıbına (dikdörtgen şekilli kek kalıbı) boşaltılır, 180°C fırında 30 dakika pişirilir. Tüm kek 10 eşit parçaya bölünür. 

Afiyet olsun 🙂 

Hazırlamış olduğunuz kekten günlere göre ne kadar miktarda yükleme yapılacağına Alerji Diyetisyeni veya Doktorunuzun size özel planlama yapması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir