Alerjik Çocuklar için Armut Püresi Nasıl Hazırlanır

Tamamlayıcı beslenmeye başlarken tercih edilecek besinler bebeğin ayına uygun, mevsimsel besinler olmalıdır. Bebek tadım sürecinde özgür bırakılmalı, yemeye zorlanmamalı, doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için pozitif disiplinli bir davranış sergilenmelidir. Bebek besinleri yediği zaman çok mutlu , yemediği zaman ise mutsuz tepkiler verilmemeli, her durumda cesaretlendirici olunmalıdır. Besinler tercihen her zaman bebeğin yiyeceği miktardan biraz fazla hazırlanıp bebeğe servis edilmeli, önce dokunarak  tanışması sağlanmalıdır. Bu durum bebeğin besine karşı sempati göstermesini destekleyecektir.

6. ayında olan bebeğin bir öğünde maksimum bir çay bardağı miktarda besin alması yeterli olacaktır. İlk günler sadece tadına bakmasını sağlamak, 1 tatlı kaşığı kadar besinle tanıştırmak yeterlidir.

6 aylık bir bebeğin tükettiği tamamlayıcı besinlerden  yüksek kalori beklentimiz yoktur. Amaç besinlerle  tanışması sağlamak, besin alerjisinin olup olmadığının netleştirmektir. Unutmayın ki bu dönemde gösterdiğiniz davranışlar bebeğinizin gelecekteki alışkanlıklarını şekillendirir.

Eğer bebek tamamlayıcı beslenmeyi tüketirken kıvamı çok koyu gelirse ilk günlerde besinleri anne sütü ya da formulalarla seyreltebilirsiniz. Bazı bebekler daha pütürlü yemeyi severken bazıları da daha taneli yemeği sever. Burada bebeğin istekleri doğrultusunda hareket etmek önemlidir. Eğer bebeğiniz daha büyük taneli yemek istiyorsa besinlerin hepsini püre yapmak zorunda değilsiniz. Yiyeceklerin bebeğinizin boğazında kalmasından, tıkanmasından korkmayın. Tamamlayıcı beslenmeye geçiş sürecinin hem sizin hem de bebeğiniz için keyifli saatler olmasını sağlayın.

Malzemeler;

  • Armut
  • Cam rende
  • Bebek kasesi

Yapılışı;

Tamamlayıcı beslenme hazırlarken öncelikle dikkat etmemiz gereken şey ortamın hijyenidir. Kullanacağınız malzemelerin temiz olması gerekir.

Armut püresine başlarken meyveyi yıkayıp, kurulayalım. Sonrasında kabuğunu cam rende yardımıyla püre haline getirelim. Pürenin hem posasını hem de suyu karıştırıp bebeğe servis edelim. Eğer kıvamı çok koyu olursa anne sütü veya formula ile biraz seyreltebilirsiniz. Tamamen homojen bir püre yapmayın, kıvamı pütürlü olmalıdır.

Armut püresi hazır, bebeğinize afiyet olsun 🙂

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir