yaban mersini alerjisi

Gıda alerjileri, bağışıklık sistemi belirli bir gıdalardaki proteinleri vücuda zararlı olarak tanımladığında ve daha sonra “zararlı” proteinlerle (ki bunlar aslında zararsızdır) “mücadele etmeye” çalıştığında ortaya çıkar. Yaban mersini, keklere, turtalara veya tatlılara lezzetli bir katkı sağlarken, alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Yaban mersini alerjisi her yaştan kişide ortaya çıkabilir. 

Yaban Mersini Alerjisi Belirtileri

Yaban mersini alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve şu durumları içerebilir:

  • Ağız, dil veya dudaklarda kaşıntı veya şişme,
  • Ekstremitelerde veya yüzde egzama, kurdeşen, şişlik ve kızarıklık gibi cilt reaksiyonları,
  • Karın ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi gastrointestinal belirtiler,
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı, öksürme, hapşırma, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük gibi solunum belirtileri,
  • Kan basıncında düşüş, baş dönmesi veya bayılma gibi kardiyovasküler belirtiler.

Mide bulantısı, kusma, zayıf veya hızlı nabız, nefes almada zorluk, kafa karışıklığı ve bilinç kaybını içeren anafilaksi belirtileri yaşarsanız, bu ölümcül olabileceğinden derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri, bitkilerde doğal bir koruyucu görevi gören bir kimyasal olan salisilatlara duyarlılığı da gösterebilir. Yaban mersini yanında salisilatlar birçok meyve ve sebzede, ilaçlarda ve güzellik ürünlerinde bulunabilir.

Yaban mersini tükettikten veya onunla temas ettikten sonra yukarıdaki belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, bir alerji uzmanına görünmeli ve yaban mersini alerjiniz veya salisilat duyarlılığınız olup olmadığını öğrenmek için test edilmelisiniz. 

Yaban Mersini Alerjisi ve Duyarlılığı

Alerji, bir duyarlılıkla aynı şey değildir. Yaban mersini yedikten sonra bazı sindirim sorunları hissedebilirsiniz, ancak alerjik reaksiyonlar oldukça şiddetli olabilir ve hatta nefes alma ve hareket etme kısıtlamalarına yol açabilir. Tehlikeli reaksiyonlar yaşamıyorsanız, muhtemelen sadece yaban mersini duyarlılığınız vardır. 

Yaban Mersini Alerjisinin Teşhisi

Yaban mersinine maruz kaldıktan sonra herhangi bir belirti yaşıyorsanız bir alerji uzmanı ile görüşebilirsiniz. Alerji uzmanınız, bir dizi alerji testi ile teşhis koyabilir. Besin alerjilerinde genellikle deri delme testi ve kan testi kullanılır. deri testinde az miktarda yaban mersini alerjeni derinizin altına küçük bir çizik açılarak yerleştirilir. Alerjenin yerleştirildiği bölgede kızarıklık, kabarma gibi belirtilerin olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kan testinde alerjene özgü spesifik IgE değerine bakılır. Antikor miktarının yüksek olması, alerji olduğu anlamına gelir. 

Yaban Mersini Alerjisinin Tedavisi

Yaban mersini alerjiniz varsa, onu içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunlar krepler, kekler, kekler, turtalar ve hatta reçeller olabilir. Yaban mersinden değerli besinleri almak için başka meyvelere ve hatta takviyeleri kullanabilirsiniz. Bazı tahıl türleri veya atıştırmalıklar da karışımda kurutulmuş yaban mersini içerebilir. Bu tür alerjiniz varsa, herhangi bir şey tüketmeden önce dikkatli olun ve her zaman içindekiler etiketini okuyun. Yaban mersini içeren bir merhem veya başka bir güzellik ürünü kullanılırken de kızarıklık veya kurdeşen yaşanabilir. Sindirimi oldukça zor bir meyve olduğu için bebeklere veya küçük çocuklara bol miktarda yaban mersini verilmesi tavsiye edilmez. Yaban mersini alerjiniz, alerjik şok üretme eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. bu enjektörün kullanım detaylarını alerji uzmanınız size anlatacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir