kivi alerjisi

Alerjik olmayan insanlar için kivi, bu mükemmel gıdalardan biridir. Potasyum, C vitamini, A ve E vitamini açısından da zengindir ve tohumları, bir omega-3 esansiyel yağ asidi olan alfa-linoleik asit açısından zengindir. Kivi aynı zamanda lif bakımından zengindir ve antioksidan özelliklere sahiptir, bu nedenle büyük kanser savaşçısı olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, tüm faydalarına rağmen, meyve, alerji geliştirenler için son derece sorunlu olabilir. Çoğu reaksiyon ağızda ve boğazda kaşıntı ve iltihaplanma ile sınırlıdır (bu genellikle oral alerji sendromuyla bağlantılıdır), ancak diğerleri karın ağrısı, kusma, nefes almada güçlük ve nadir durumlarda anafilaktik şok ve ölüm gibi daha ciddi semptomlar yaşayabilir. Kivinin bu kadar yaygın bir alerjen haline gelmesinin bir nedeni, huş ağacı poleni, avokado, muz, çavdar tanesi ve fındık gibi diğer birçok gıda ve maddeyle çapraz reaksiyona girmesidir. Ayrıca, sağlık çalışanları arasında yaygın olan latekse duyarlılığı olan insanlar için sorun yaratabilir çünkü maddeler temelde farklı görünseler de ortak epitopları paylaşırlar, bu nedenle bağışıklık sistemi onları aynı şey olarak görür.

Kivi Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kivi alerjisi belirtileri çeşitlidir ve ağızda hafif lokal reaksiyonlar, karıncalanma, ağızda ağrı ve şişlik (oral alerji sendromu) ile hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve hatta çökme gibi çok daha şiddetli, hatta yaşamı tehdit edici semptomlara kadar çeşitlilik gösterir. Semptomlar ayrıca döküntü, kusma, karın ağrısı ve mide ekşimesini içerebilir. Kivi alerjisi olan çocukların belirtilerini daha şiddetli olduğu bildirilmektedir.  Kivi alerjisi olan kişiler sıklıkla benzer proteinler içeren maddelere tepki gösterirler. Bu maddeler arasında lateks (doğal kauçuk), avokado, papaya, ananas, muz, elma ve havuç bulunur. Ayrıca ağaç polenlerine tepki gösterme ve saman nezlesinden muzdarip olma olasılıkları da daha yüksektir.

Kivi alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

  • Deri döküntüleri
  • Ağızda kaşıntı, karıncalanma,
  • Nefes almada zorluk veya astım belirtileri,
  • Ağız ve boğazın şişmesi,
  • Dudak ve boğazda uyuşma,
  • Şiddetli karın ağrısı,
  • Baş dönmesi ve bilinç kaybı,
  • Kusma, kramp veya ishal,
  • Anafilaktik şok olarak bilinen kan basıncında düşüş.

Kivi Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Kivi alerjisi belirtileriniz varsa bir alerji uzmanına gidebilirsiniz. Alerji uzmanınız, alerji testleri arasından size uygun yöntemi kullanarak alerjinizi teşhis edecektir. Kivi alerjisinin teşhisinde, alerjinin kaynağını belirlemek ve şiddetini saptamak önemlidir. Bu sebeple alerji uzmanınız kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testi yapmanızı isteyebilir. Moleküler alerji testi ile alerjinin nedeni tam olarak belirlenebileceği gibi alerjinin şiddeti ve vücudun alerjik yapısı da saptanabilir. Kivi alerjisinin tedavisinde en etkili yöntem kividen ve kivi içeren tüm besinlerden uzak durmanızı içerir. Alerjene maruziyeti ortadan kaldırmak reaksiyonu önlemenin en etkili yoludur. Kivi alerjiniz şiddetli ve ciddi olma eğilimindeyse alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör anafilaksi gibi hayati risk oluşturan durumların etkili ve hızlı tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. Alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörün kullanım detayları ile ilgili size eğitim verecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir