Üzüm Alerjisi

Üzüm, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilen bir meyvedir. Bağışıklık sisteminin üzümde bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması, alerjik bir tepki vermesine neden olur. Üzümde bulunan bir dizi alerjenik protein izole edilmiş olsa da, bunlardan birkaçı karakterize edilmiştir. Üzüm alerjenlerinin değerlendirilmesi, üzümün düşük protein ve yüksek tanen ve pektin konsantrasyonları nedeniyle daha zor hale gelir. Üzüm alerjisi belirli bir üzüm çeşidine özgü olabilirken, diğerlerine tolerans olabilir ve bazı hastalar üzüm, şaraba karşı alerjisi olabilirken, diğerleri üzüm, şarap veya kuru üzümlere tolerans göstermeyebilir. Üzümde belirlenen bazı alerjenler vardır; bir lipit transfer proteini, bir profilin, bir kitinaz benzeri protein ve bir thaumatin benzeri proteini. Lipid transfer proteini önemli bir alerjendir ve üzüm alerjisi olan kişilerin % 70 ile % 100’ünü duyarlı hale getirebilir. Şiddetli üzüm alerjisi, lipid transfer protein duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir.

Üzüm Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon 

Üzümler ve Rosaceae meyveleri arasında çapraz reaksiyon beklenebilir. Üzüm, kirazda bulunan alerjene benzer bir protein olan thaumatin içerir ve bu proteini içeren diğer yiyeceklerle çapraz reaksiyona neden olabilir. Üzüm ayrıca şeftali ve kiraz gibi diğer lipid transfer proteini içeren gıdalarla çapraz reaktiviteye neden olabilen bir lipit transfer proteini içerir. Lipid transfer proteini, Rosaceae, ağaç kuruyemişleri, fıstık, bira, mısır, hardal, kuşkonmaz, üzüm, dut, lahana, hurma, portakal, incir, kivi, acı bakla, rezene, kereviz, domates gibi yaygın çapraz reaksiyon gösteren bir bitkilerde vardır. 

Üzüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Üzüm alerjisinin belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve genel olarak şu durumları içerir:

  • Ağız çevresinde, ağız çukurunda ve diş etlerinde karıncalanmanın yanı sıra cilt yüzeyinde tuhaf bir titremeyi içeren oral duyarlılık yan etkileri,
  • Kızarıklık ve tahrişin yanı sıra dermatit ve kurdeşen gibi deri döküntüleri,
  • Burun akıntısı ile fark edilebilen burun rahatsızlığı ve burun iltihabına neden olan tıkanma,
  • Gözlerde sulanma ve kızarıklık,
  • Nefes darlığı ve hırıltılı solunum.

Alerjik reaksiyon, hemen tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturduğu düşünülen, ciddi, olumsuz, hassas bir duruma neden olabilir. Bu durum anafilaksi olarak adlandırılır. Anafilaksi durumunda, kan basıncında ani bir düşüş, hızlı nabız, baygınlık hissi gibi belirtiler yer alır. 

Üzüm Alerjisi Teşhisi

Üzüm hassasiyetini uygun şekilde analiz etmek için birkaç test yapılır:

Kan testi: Vücutta IgE antikorunun miktarı ölçümlenir. Miktarın fazla olması, alerji olduğu anlamına gelir. 

Deri prick testi: Bu testte, cilde bir miktar alerjen aşılanarak ve vücudun gösterdiği tepkiler gözlemlenir. 

Moleküler alerji testi: Bu test çok kapsamlıdır ve alerjinin yapısını, bileşenini, ciddiyetini ve şiddetini ortaya koyar. 

Üzüm Alerjisinin Tedavisi

Üzüm alerjiniz varsa, üzümden ve üzüm içeren besinlerden uzak durmanız gerekir. Üzüme maruz kalmanız, belirtilerinizin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Şiddetli bir üzüm alerjiniz varsa eğer, Alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi bir durumda hızlı tedavi almanızı sağlar. Belirtileriniz şiddetli değilse, alerji uzmanınız rahatsızlık hissini ortadan kaldırmak için antihistaminik ilaç kullanmanızı önerebilir. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyondan kaynaklanan belirtilerin hafiflemesini sağlar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir