sarımsak alerjisi

Sarımsak, toprağın altında büyüyen bir bitkidir ve tatlandırıcı ve ilaç olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Sarımsak, yemeğin hem tadı hem de aromasını artıran tadı nedeniyle genel bir kullanım alanına sahiptir. Ancak bazı kişilerde sarımsağa karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Sarımsak alerjisi esas olarak bir tür kontakt dermatit veya iltihaplı cilt rahatsızlığıdır. Sarımsağın yenmesi ile oluşan alerjik reaksiyonlar, diğer birçok gıda alerjisi gibi yine bir bağışıklık sistemi tepkisidir. 

Sarımsak Alerjisi Nedenleri

Sarımsak alerjisi, alışılmış gıda alerjilerinin bir istisnası olarak, yalnızca tüketildiğinde ortaya çıkmaz, aynı zamanda çıplak elle tutulduğunda veya solunduğunda da ortaya çıkar. Sarımsağın içinde bulunan proteinlerin yanlışlıkla yabancı patojen olarak tanınması ve ardından bağışıklık sisteminin onlara saldırıp bunları vücuttan atmaya çalışması, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinin bir sonucudur. Tüm bu bağışıklık sistemi saldırısı, antikor üretimi ve antijenik partiküllerin antikorlar tarafından yutulmasıyla kendini gösterir. Bu, vücutta alerjik reaksiyonlara neden olan histaminlerin ve diğer zararlı kimyasalların salınmasını tetikler.

Sarımsak Alerjisi Belirtileri

Sarımsak alerjisi öncelikle ciltle ilişkili belirtilere neden olur, ancak hastaların çoğu sarımsak alerjisi belirtileri aynı zamanda hem gastrointestinal hem de solunum bozukluklarına da yol açar.

Sarımsak alerjisinin tipik belirtileri şunlardır: 

 • Egzama,
 • Deri iltihabı veya iltihaplı deri bozuklukları,
 • Deride kaşıntı,
 • Deride kızarıklık ve şişlik,
 • Yüz ve ağız şişmesi ile birlikte kızarma,
 • Karın krampları,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • İshal veya kabızlık,
 • Şişkinlik,
 • Gaz,
 • Burun akıntısı veya tıkanması,
 • Burun geçişinde hafif şişlik,
 • Anafilaksi.

Sarımsak Alerjisinde Risk Faktörleri

Kişileri sarımsak alerjisine sahip olma riskine sokan bazı faktörler vardır. Bunlar:

Atopik dermatit

Atopik dermatit hastası olan kişiler, sarımsak parçacıklarına kolayca tepki verebilecek hassas bir cilde sahiptir. Bu nedenle atopik dermatit, sarımsağa karşı alerji geliştirme olasılığını artırır.

Genetik

Ailede sarımsak veya başka herhangi bir gıda alerjisi devam ederse, ailenin diğer üyeleri için riskli bir durum oluşur. 

Temas sıklığı

Mutfakta daha çok vakit geçiren aşçılar ya da kişiler sık sık sarımsakla düzenli olarak temas ederler, bu nedenle sarımsak alerjisine daha duyarlıdırlar.

Sarımsak Alerjisinin Teşhisi

En basit tanı şekli, şüpheli alerjisi olan bireyi birkaç hafta süreyle eliminasyon diyetine sokmak ve belirtilerin başlangıcını izlemektir. Semptomlar devam ederse, kişi kesinlikle sarımsak alerjisine sahip değildir ancak belirtiler olmazsa sarımsak alerjisi olasılığı oldukça güçlüdür. Eliminasyon diyetinin alanında uzman kişiler tarafından yapılması faydalı olacaktır. Sarımsak alerjisinin teşhisinde, deri delme testi ve kan testi yöntemleri de kullanılabilir. 

Sarımsak Alerjisinin Tedavisi

Sarımsak alerjisini tedavi etmenin en önemli yolu, sarımsak içermeyen bir diyet uygulamaktır. Deri reaksiyonları hidrokortizon yardımı ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar, ciltte kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Hafif ile orta dereceli belirtiler antihistaminiklerle tedavi edilir. Semptomlar şiddetli olduğunda, alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir