fındık alerjisi

Kuruyemiş alerjileri dünya genelinde çok sayıda kişiyi etkilemektedir. Fındık alerjisi ciddi sistemik reaksiyonlara neden olabilir, ağaç yemişleri gıda alerjisinin yaygın nedenleridir. Fındık alerjisinin yaşam kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkileri olabilir. Doğru bir teşhis koymak ve gereksiz diyetleri önlemek çok önemlidir. Fındığa temelde iki farklı alerji türü tanımlanmıştır. Daha sık görülen tür, Fagales sırasındaki ağaçlardan (huş, kızılağaç, ela, gürgen ve meşe) polenlerle ilişkilidir, diğer daha az yaygın olan tür ise polen alerjisi ile ilişkili değildir. Ağaç poleni alerjisi olan hastalarda fındığa karşı IgE aracılı reaksiyonların görülme sıklığı % 70’in üzerinde olabilir. Fındık genellikle hamur işi, şekerleme ürünleri ve dondurmada bir gıda bileşeni olarak kullanılır. Tam olarak rafine edilmemiş fındık yağları, fındık alerjisi olan kişiler için potansiyel bir tehdit oluşturabilir.

Fındık Alerjisi Belirtileri

Fındık alerjisi genellikle saman nezlesi (alerjik rinokonjunktivit) ve ağaç poleni alerjisi olan hastalarda bulunur. Bu hastalar genellikle fındık veya fındık içeren ürünlerin yutulmasından sonra kaşıntı, şişlik, ağızda ve boğazda yanma gibi belirtiler yaşarlar. Fındık alerjisi belirtileri, fındık tükettikten sonraki iki saat içinde ortaya çıkar.

Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir şunları içerir:

  • Cildinizde kurdeşen veya egzama,
  • Gözlerinizdeki alerjik konjunktivit,
  • Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma veya ishal,
  • Hırıltılı solunum, öksürme veya burun akıntısı,
  • Dudaklarda, dilde veya yüzde şişme (anjiyoödem olarak bilinir),
  • Acil tıbbi bakım gerektiren ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli bir reaksiyondur ve müdahale edilmediği durumlarda ölümcül olabilir. 

Fındık Alerjisinin Teşhisi

Fındık alerjisi şüphesi olan kişilerde genel olarak klasik alerji testleri olan deri delme testi ve kan testi kullanılabilir. Deri delme testinde fındık alerjeni küçük bir iğne yardımı ile derinin altına yerleştirilir ve oluşabilecek belirtiler gözlemlenir. Uygulama bölgesinde kızarıklık ya da kabarmanın olduğu alerji olduğu anlamına gelir. Bir diğer yöntem de kan testidir. Kan testinde antikor miktarı ölçümlenir. Alerji uzmanınız, alerjinin tüm detaylarını incelemek isterse moleküler alerji testi yöntemini de kullanabilir. Moleküler alerji testi bileşene dayalı bir alerji testidir ve alerjinin yapısı, şiddeti, kaynağı ve ciddiyeti ile ilgili detaylı sonuçlar verir.

Fındık Alerjisi Tedavisi

Fındık alerjisi olan kişilerin, fındıktan ve fındık içeren tüm ürünlerden uzak durması gerekir. Fındığın kullanım alanının geniş olması, yediğiniz ya da satın aldığınız tüm gıdalara dikkati yaklaşmanızı gerektirir. Alerjinizin sebebine göre tedavi değişkenlik gösterebilir. Polen alerjisinden kaynaklanan bir fındık alerjiniz varsa, alerji uzmanınız alerji aşı tedavisini önerebilir. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılabilecek etkili bir ilaçtır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir