Kakao Alerjisi

Kakao, Amerika’nın tropikal bölgesine özgü küçük, yaprak dökmeyen bir ağaç olan kakao ağacından elde edilen bir tohumdur. Tohumları kakao tozu ve çikolata yapımında kullanılır. Tüm kakao ve çikolata ürünleri kakao tohumundan yapılır. Çekirdekler daha sonra kurutulur, kavrulur ve çikolata tozu yapmak için öğütülür. Kakao yağı, şekerlemelerde kullanılır. Çikolata üretiminde kakao yağı kullanılmaktadır. Yeterince saflaştırılmazsa kakao alerjenleri içerebilir. Kakao alerjisi yaygın alerjilerden biri olmasa da yetişkinlerin bir kısmını etkilemektedir. 

Kakao Alerjisi Belirtileri

Genellikle kakao veya kakao ürünlerine karşı alerji ile ilişkili belirtiler arasında baş ağrısı, kurdeşen ve diğer deri döküntüleri, mide ekşimesi, nefes alma güçlüğü ve kafa karışıklığı yer alır. Aşırı durumlarda maruziyet, nefes darlığı, kafa karışıklığı, kan basıncında hızlı düşüş, göğüs ağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, bulantı, ishal ve bilinç kaybı ile karakterize, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Anafilaksi ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur, tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Kakao Alerjisi Teşhisi

Hastalığınızın gerçek nedenini teşhis edilmesi için bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, muhtemelen bir fizik muayene yapacak ve reaksiyonun yedikten sonra ne kadar kısa sürede meydana geldiği, hangi yiyecekleri ve hangi miktarlarda yediğiniz ve reçetesiz satılan ilaçlar gibi ev ilaçlarının olup olmadığı gibi geçmiş reaksiyonlar hakkında ayrıntılar isteyecektir. Bunların akabinde alerji uzmanınız, alerjinizin kesin teşhis için bir dizi testler yapabilir. Alerji teşhislerinde genel olarak deri delme testi ve kan testi kullanılır. Bazı kişilerde bu testlerin ikisi de teşhiste kullanılır.  

Kakao Alerjisi Tedavisi

Aslında kakao çekirdeğine alerjiniz varsa, kakao içeren tüm ürünlerden kaçınmanız gerekir. Ayrıca, antijenler ilişkili olabileceğinden ve benzer alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden kola ürünlerine de dikkatle yaklaşmalısınız. Genellikle ürünlerdeki kakao ile birleştirilen bir bileşene alerjiniz varsa, tüketmeden önce her zaman ürün etiketlerinde listelenen malzemeleri okuyun. Ayrıca, alerjinizin ciddiyetine bağlı olarak, bir tıbbi uyarı bilekliği takabilirsiniz. Alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörü gibi alerji ilaçlarını reçete ederse, her zaman yanınızda taşıyın. Alerji uzmanınız ayrıca deri döküntüleri için losyonlar veya antihistaminikler ve gastrointestinal reaksiyonlar için de bazı ilaçlar reçete edebilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir