Pirinç Alerjisi

Pirinç, sert nişastalı çekirdekli küçük uzun taneler üreten yıllık bir çimdir. Pirinç, Gramineae ailesine ait bir tahıldır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır ve pirinç gibi tahılların alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmektedir. Pirinç, Doğu Asya’da her gün alınan ana ve en önemli besindir. Japonya’daki atopik kişilerde IgE aracılı pirinç alerjisinin prevalansı yaklaşık % 10’dur. Pirinç alerjisi yetişkinlerde çocuklardan daha belirgindir. Pirinç alerjisiyle sıklıkla ilişkilendirilen semptomlar, atopik dermatit, egzama ve astımdır. Şiddetli vakalarda anafilaktik reaksiyonlar bildirilmiştir. Pirinçte bulunan çeşitli alerjenler, bir lipit transfer proteini, bir profilin, bir glioksalaz ve bir alfa-amilaz / tripsin inhibitörü dahil olmak üzere karakterize edilmiştir. Hipoalerjenik pirinç üretmek için çeşitli yaklaşımlar uygulanmıştır. Örneğin proteazlar, alkali ve / veya hiper basınç ile farklı işlemlerden sonra daha az alerjenik pirinç elde edilmiştir. Pirinç alerjisi olan atopik dermatiti olan bireylerin beslenmesinde çeşitli ürünlerin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, başlıca 14-16 kDa alerjenlerinin ekspresyon seviyesi azalmış transgenik pirinç tohumları da araştırılmıştır.

Pirinç Alerjisinin Nedenleri

Bağışıklık sisteminin, pirinçte bulunan bazı proteinler zararlı ve tehlikeli olarak görmesi ve bu proteinlerle savaşması, pirinç alerjisinin oluşma nedenidir. Alerjik kişi pirinç ile karşılaştığında histamin gibi kimyasallar salınır. Bu kimyasallar reaksiyon belirtilerinin oluşmasına neden olur. 

Pirinç Alerjisinin Belirtileri

Pirinç alerjilerinin önemli bir özelliği de, bazı insanların sadece dokunmaktan veya yemekten değil, pişmiş pirincin buharını solumasından dolayı reaksiyonlar yaşayabilmesidir. Pirinç buharını solumanın astımlı bir reaksiyonu tetiklediği bildirilmiştir. Pirinç alerjisinde belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler yaşanırken bazı kişilerde ise çok şiddetli belirtiler yaşanabilir.

Pirince alerjik reaksiyonun belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma,
 • Burun akması,
 • Kaşıntı,
 • Astım,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Kuru öksürük,
 • Karın ağrısı,
 • Egzama,
 • Deri döküntüleri ve şişlik,
 • Anafilaksi (alerjik şok).

Anafilaksi, müdahale edilmediğinde komaya hatta ölüme neden olabilen, şiddetli ve ciddi bir alerjik reaksiyondur.

Pirinç Alerjisinin Teşhisi

Pirinç alerjisinin teşhisinde diğer alerjilerde de olduğu gibi kan ve deri testi kullanılabilir. Kan testinde, kandaki spesifik IgE miktarına bakılır. Antikor miktarının fazla olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Deri delme testinde, çok az miktarda şüpheli pirinç alerjeni derinize yerleştirilir ve cildinizle nüfuz etmesi için çok küçük bir çizik atılır. Uygulama bölgesi 15-20 dakika gözlemlenir. Herhangi bir kızarıklık ya da kabartı olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Klasik alerji testlerinin dışında, alerji uzmanınız alerjinizi daha detaylı incelemek isterse moleküler alerji testi yöntemini de kullanabilir. Moleküler alerji testi, alerjinin bileşenini, moleküler yayılımını, şiddetini ve vücudun alerjik yapısını ortaya çıkaran kapsamlı bir alerji testidir. 

Pirinç Alerjisinin Tedavisi

Pirinç alerjisinde en etkili tedavi, pirinç ve pirinç içeren tüm ürünlerden uzak durmanızdır. Alerjene maruziyeti ortadan kaldırmak, reaksiyon oluşmasını engelleyecektir. Dışarıda yemek yediğiniz zaman ya da paketli bir gıda satın aldığını zaman, ürünün içeriğine mutlaka bakmanız gerekir. Pirinç alerjinizin belirtilerini hafifletmek için alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlar almanızı önerebilir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyon oluşmasına engel olmaz sadece belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Alerjiniz şiddetliyse ve alerjik şok riski bulunuyorsa alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörü yanınızdan ayırmamanız gerekir. Şiddetli bir reaksiyon oluşması durumunda adrenalin oto enjektörü hızlı bir tedavi yöntemi olacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir