kavun alerjisi

Kavun birçok besleyici faydası olduğu bilinirken, bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminin kavunda bulunan bazı maddeleri zararlı olarak alerjik bir tepki oluşmasına neden olur. Tehdit olarak algıladığı maddeye karşı kendini korumaya çalışan bağışıklık sistemi histamin gibi kimyasallar üretir ve alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kavun alerjisi büyük bir kısmı polen gıda sendromu olarak da bilinen oral alerji sendromunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Oral alerji sendromu, saman nezlesinden muzdarip kişilerin belirli meyveleri, sebzeleri veya ağaç yemişlerini yerken ağız kaşıntısı veya boğaz kaşıntısı gibi semptomlar yaşamasına neden olabilir. Oral alerji sendromu, hem polenlerde hem de çapraz reaksiyona girebilen bazı yiyeceklerde ortaya çıkan ve bağışıklık sistemini alerjik bir yanıt oluşturması için tetikleyen alerjenlerden kaynaklanır. Oral alerji sendromu olan kişiler genellikle sadece çiğ meyve veya sebze yerken bir reaksiyon yaşarlar, çünkü pişirme ilgili proteinleri değiştirir.

Kavun Alerjisi Belirtileri

Kavun alerjisinde reaksiyonların şiddeti değişiklik gösterebilir. Çok az miktarda kavun veya kavun içeren ürünle alerjik reaksiyon tetiklenebilir.

Kavun alerjisinin belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntılı ağız,
 • Ağızda karıncalanma hissi,
 • Yüzün şişmesi,
 • Boğaz, dudaklar veya dilin şişmesi,
 • Kaşınan cilt,
 • İshal, mide bulantısı veya kusma,
 • Hırıltı dahil nefes almada zorluk,
 • Sinüs tıkanıklığı.

Kavuna şiddetli alerjisi olan kişilerde anafilaksi olarak bilinen şiddetli bir reaksiyon meydana gelebilir. anafilaksi acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve belirtileri şunları içerir:

 • Hava yollarının daralması,
 • Nefes almayı engelleyen ciddi dil veya boğaz şişmesi,
 • Kan basıncında şoka neden olabilecek kritik düşüş,
 • Zayıf nabız,
 • Hızlı nabız,
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Oral Alerji İlişkileri

Bazı gıdalar, belirli çevresel alerjenlerle ilişkilidir. Örneğin, çeşitli kavun türlerine alerjisi olan kişilerin çok büyük bir kısmının yakuoptu polenine de alerjisi vardır. Kavun gibi taze meyveler yediğinizde oral alerji sendromundan etkileniyorsanız, vücudunuz meyvedeki proteinlere tepki verirken ağızda, boğazda ve dilde kaşıntı, yanma veya batma hissi yaşayabilirsiniz. Belirtilere neden olan proteinler tükürük tarafından hızla parçalandığından belirtiler genellikle sadece birkaç saniye veya dakika sürer. Diğer yaygın oral alerji durumları şunları içerir:

Huş poleni; elma, badem, havuç, kereviz, kiraz, fındık, kivi, şeftali, armut, erik,

Çim poleni; kereviz, kavun, portakal, şeftali, domates,

Yakup otu poleni; muz, salatalık, kavun, ayçiçeği çekirdeği, kabak.

Kavun Alerjisinin Teşhisi ve Tedavisi

Dikkatli bir geçmiş, genellikle alerji uzmanınıza oral alerji sendromunun mevcut olabileceğine dair yeterli ipucu sağlayabilir. Bazen deri delme testleri ve ağızdan alınan besin yükleme testleri tanıya yardımcı olabilir. Oral alerji sendromu teşhisine, bir hastanın klinik öyküsü alındıktan sonra ve bazı durumlarda çiğ meyve veya sebzelerle deri delme testleri ve ağızdan gıda zorlukları uygulandıktan sonra ulaşılır. Alerjiniz varsa kavun yemekten kaçınmanız gerekir. Alerjiniz hafif kalırsa, güçlü bir antihistaminik eşliğinde küçük miktarlarda yemeyi tolere edebilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce alerji uzmanınıza danışmanız gerekir. Alerji uzmanınız, alerjinizin türüne göre sizinle ortak bir alerji yönetimi planı hazırlayacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir