haşhaş alerjisi

Haşhaş kullanımı gittikçe daha yaygın bir hale gelmiştir. Haşhaş tohumları fırınlamada ve süslemede kullanılır. Haşhaş tohumları kraker, bisküvi, kek, ekmek ve unlu mamullerde bulunabilir. Bazı kişilerde haşhaş alerjisi reaksiyonu gelişir. Haşhaş, çok yaygın bir alerjen olarak kabul edilmez ancak bu alerjiden etkilenen kişi sayısı azımsanamayacak seviyededir. Haşhaş tohumlarının, profilin alerjenleri içerdiği bulunmuştur, özellikle bu proteinlere duyarlı olanlar haşhaş tohumlarına karşı alerjik reaksiyonlara sahip olabilir. Haşhaş tohumu yemenin neden olduğu alerjik reaksiyonların bazen huş ağacı polenine duyarlı kişilerde reaksiyonlara neden olan ve oral alerji tipi semptomlar veren Bet v 1 benzeri proteinlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, haşhaş tohumlarının daha çok fındık ve tohumlarda bulunan 2S albümin proteinleri içerdiğini buldu. Bu proteinlere duyarlı kişiler, tohumlardaki 2S albümin proteinlerine tepki verebilir.

Haşhaş Alerjisi ve Çapraz Reaktivite

Huş ağacı polenine duyarlı hale gelirseniz, polen gıda alerjisi sendromunuz olabilir ve ayrıca elma, havuç, kivi, armut, şeftali, erik, nektarin, kayısı, kiraz, domates, kereviz, patates, biber, kimyon, bezelye, dereotu, anason, fındık, ceviz, badem, kişniş, fıstık, mercimek, mango ve fasulyeye karşı da duyarlı olabilirsiniz. Profilin proteinleri içeren diğer bitkiler kivi, hurma, ananas, kereviz, yer fıstığı, kırmızı biber, karpuz, portakal, fındık, kavun, havuç, çilek, soya fasulyesi, arpa, ceviz, acı bakla, elma, muz, kiraz, badem, şeftalidir. , armut, hardal, domates, patlıcan ve buğdaydır. 2S albümin tohumu depolama proteinleri içeren diğer yiyecekler kaju fıstığı, yer fıstığı, brezilya fıstığı, şalgam, kolza tohumu, ceviz, nohut, fındık, fıstık, karabuğday, soya, ayçekirdeği, ceviz, kivi, hint fasulyesi ve susamdır.

Haşhaş Tohumu Alerjisinin Belirtileri

Haşhaş alerjisi belirtileri kişiden kişiye büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bazı insanlarda belirtiler hafif bir kaşıntı olabilirken bazı kişilerde ise alerjik şok gibi şiddetli olabilir. Alerjik şok yani anafilaksi, çok şiddetli bir reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, baş dönmesi, hızlı nabız ve baygınlık gibi belirtilerle kendini gösteren anafilaksi, acil tıbbi müdahale edilmediği takdirde ölüme neden olabilir.

Haşhaş alerjisinin diğer tipik belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntı,
 • Egzama, atopik dermatit,
 • Yüzün, boğazın şişmesi,
 • Ağızda karıncalanma hissi,
 • Dudaklarda şişlik,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı, kusma, ishal,
 • Kurdeşen,
 • Astım belirtileri,
 • Öksürük,
 • Hırıltılı solunum,
 • Anafilaksi. 

Haşhaş Alerjisinin Teşhisi

Alerji uzmanınız, haşhaş alerjinizi teşhis etmek için standart alerji testleri olan, deri delme testini ya da kan testini kullanabilir. Deri delme testinde, alerjen maddenin küçük bir zerresi derinizin altına yerleştirilir. Alerjenin yerleştirildiği yerde kızarıklık, kabarma ya da kaşıntı gibi belirtilerin olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kan testinde ise antikor miktarına bakılır. Spesifik antikor miktarının ölçümlendiği kan testinde miktarın yüksek olması alerjiniz olduğu sonucunu doğurur. Alerjinizin daha detaylı incelenmesi için alerji uzmanınız yeni geliştirilen bir test olan moleküler alerji testi yöntemini de kullanabilir. Moleküler alerji testi, alerjinin şiddeti, yayılımı, ciddiyeti, kaynağı ve vücudun alerjik yapısı hakkında kapsamlı bilgiler sunar. 

Haşhaş Alerjisinin Tedavisi

Diğer alerjilerde de olduğu gibi haşhaş alerjisinde de en etkili tedavi, haşhaştan ve haşhaş içeren her şeyden uzak durmayı içerir. Alerjeni dışlamak aynı zamanda alerjinizi yönetmenizi de sağlar. Reaksiyonların hafif belirtisi için alerji uzmanınız bazı ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Bu ilaçlar, reaksiyonun oluşmasına engel olmaz yalnızca belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissini azaltır. Haşhaş alerjiniz şiddetliyse alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektörü alerjik şok gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir