Mango Alerjisi

Mangolar, kaju, fıstık ve zehirli sarmaşık ile aynı ailede bulunan yaprak dökmeyen bir ağacın meyvesidir. Mango, özellikle Güneydoğu Asya ve Hint-Malezya’daki yerel bölgelerinde birkaç bin yıldır yetiştirilmektedir. Günümüzde, hem yerli bir ürün hem de vahşi bir tür olarak dünyanın dört bir yanındaki tropikal ve subtropikal iklimlerde gelişmektedir. Mangolar genellikle soyulmuş ve çiğ olarak yenir, ancak meyve salatalarının yanı sıra turşu ve içecek olarak da yapılabilir. Mango, özellikle Tayland, Hint ve Malezya mutfaklarında çeşitli sebze ve mercimek yemeklerinde yaygın bir içeriktir. Öğütülmüş mango tohumları bir un kaynağıdır ve meyve, suyu et yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Mango, aynı zamanda iyi bir beta karoten ve C vitamini kaynağıdır. Mango alerjisi, vücudun bağışıklık sistemi tarafından mango veya mango içeren yiyeceklere karşı olumsuz bir tepkidir. Urushiol, mango alerjisine neden olan maddedir. Sadece mangolarda değil, diğer ağaçlarda da bulunur. Bu alerji çok nadirdir ve ciddi reaksiyonlara neden olabilir.  

Mango Alerjisi Belirtileri

Mango alerjisinin belirtilerinin şiddeti değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda mango alerjisi ölümcül bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Anafilaksi durumunda; kan basıncında ani düşüş, hızlı nabız, baş dönmesi, nefes almada zorluk gibi belirtiler meydana gelebilir. Anafilaksi, acil müdahale gerektirir ve tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir.

Mango alerjisinin diğer belirtileri şunları içerir:

  • Burun akıntısı, 
  • Gözlerde kaşıntı,
  • Öksürük,
  • Kurdeşen,
  • Astım,
  • Dil ve dudaklarda şişme,
  • Boğazda şişme,
  • Bulantı,
  • İshal,
  • Kaşıntı.

Mango Alerji Testi: Potansiyel Çapraz Reaktivite

Mango profilin ile huş ağacı poleninde bulunan profilin arasında yüksek derecede çapraz reaktivite belirlenmiştir. Lateks-meyve sendromunda, muz, avokado, kestane ve kivi en sık karşılaşılan gıdalardır, ancak ananas, incir, çarkıfelek, mango, domates, dolmalık biber, havuç, kekik dahil olmak üzere diğer birçok meyve ve sebzeyle ilişkiler bildirilmiştir. 

Mango Alerjisinin Tedavisi

Mango kabuğu ile temastan kaçınmak, genellikle oluşabilecek kızarıklığı önlemenin etkili bir yoludur. Mango alerjisinden kaynaklanan deri döküntüleri birkaç gün içinde kendiliğinden düzelme eğilimi gösterir. Reçetesiz olarak satılan kaşıntı önleyici kremler, rahatsızlığın bir miktar hafifletilmesini sağlayabilir, ancak genellikle kızarıklığın kendisini ortadan kaldırmazlar. Bununla birlikte kullanacağınız ilaçla ilgili alerji uzmanınızdan tavsiye almanız faydalı olacaktır çünkü reçetesiz ilaçların yanlış kullanımı istenmeyen sonuçlar doğurabilir.  Urushiole reaksiyonun neden olduğu ağız çevresindeki kontakt dermatit, düşük doz topikal steroidlere iyi yanıt verebilir. Döküntü devam ederse, alerji uzmanınız ağızdan alınan bir steroid ile tedaviyi düşünebilir. Anafilaktik reaksiyon geliştirme eğiliminiz varsa, adrenalin oto enjektörü taşımanız gerekebilir, çünkü hazırlanmış yiyeceklerin alerjiniz olan bileşenleri içerip içermediğini kesin olarak emin olamazsınız. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir