Karabuğday Alerjisi

Adının aksine, karabuğdayın aslında buğday ile bir ilişkisi yoktur. Karabuğday, gluten içermeyen, tahıl benzeri tohumlar üreten bir bitkidir. Karabuğday, Çölyak Hastalığı, buğday alerjisi ve buğday hassasiyeti olan kişiler tarafından oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Kabuğu çıkarılmış tane, Çin, Japonya, Kore, Nepal, Rusya, Ukrayna ve ötesi dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde en sevilen yiyecek ve malzemedir. Fındıklı, topraksı lezzetleri, kasha ve kreplerden soba eriştelerine ve vejeteryan burgerlerine kadar birçok popüler yemeğin yıldızıdır. Glutensiz ekmek yapmak için de yaygın olarak karabuğday kullanılır. Ancak bazı kişilerde karabuğdaya karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir. Karabuğday alerjisi Asya’da, özellikle de Japonya’da artış göstermekle birlikte dünya genelinde bir yayılıma sahiptir. Bağışıklık sisteminin karabuğdayda bulunan bazı proteinleri yanlışlıkla zararlı olarak algılaması, alerjik reaksiyon oluşmasına neden olan ana etmendir. Zararlı maddeyle savaşa giren bağışıklık sistemi histamin gibi kimyasalların salınmasına neden olarak alerjik reaksiyon oluşturur.

Karabuğday Alerjisi Belirtileri 

Karabuğday alerjeni, güçlü bir alerjen olarak kabul edilir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak karabuğday alerjisinin belirtilerinin şiddetli olma eğilimi vardır.

Karabuğday alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

 • Burun akıntısı,
 • Hapşırma,
 • Dilin ve dudakların şişmesi,
 • Öksürük,
 • Ağız ve boğazda kaşıntı hissi,
 • Baş ağrısı,
 • Sinüslerde ağrı,
 • Mide bulantısı, kusma,
 • İshal,
 • Karın ağrısı,
 • Anafilaksi.

Anafilaksi acil tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilen şiddetli bir reaksiyondur. Anafilaksi belirtileri arasında; kan basıncında ani düşüş, hızlı veya zayıf nabız, baş dönmesi, baygınlık, bilinç kaybı gibi belirtiler yer alır. 

Karabuğday Alerjisinin Teşhisi

Karabuğday alerjisi, yaygın görülen bir alerji değildir. Bu sebeple kesin teşhis için alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, tıbbi öykünüz ve belirtilerinizle ilgili detaylı sorular sorarak muayeneye başlayacaktır. Besin alerjilerinin teşhisinde genellikle deri delme ve kan testi kullanılır. Bu testlerden hangisinin yapılacağına alerji uzmanınız durumunuzu da göz önüne alarak karar verecektir. Bazı kişilerde iki testin de sonuçları değerlendirilmek istenebilir. Karabuğday alerjisi teşhisi aldıysanız, karabuğdaydan ve karabuğday içeren tüm ürünlerden uzak durmanız gerekir. Alerjik reaksiyonun önüne geçmenin en etkili yolu, alerjeni yani alerjiye neden olan maddeyi dışlamaktır. Son derece dikkat etmenize rağmen bazen farkında olmadan da karabuğdaya maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda alerji uzmanınızın önerdiği ilaçları kullanmanız, rahatsızlık hissinin hafiflemesini sağlayacaktır. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım şekli ve kullanım zamanıyla alakalı, uzmanınız sizi bilgilendirecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir