İncir alerjisi

İncir, genel olarak sevilen ve sağlığa faydaları bulunan bir meyvedir. Sindirim sistemine yardımcı olma özelliği ve kalp sağlığına faydası olan incir, bazı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Alerjik reaksiyon bağışıklık sisteminin aşırı bir tepkisidir. Bağışıklık sistemi zararsız olan bir maddeyi zararlı olarak algıladığında alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Bazı kişilerde incir alerjisi ya da incir ağacı yaprağı ile temas etmek bile cilt reaksiyonlarına neden olabilir. 

İncir Alerjisi Belirtileri

Bağışıklık sistemi, bir maddeyi zararlı olarak algıladığında bu maddeyle mücadeleye girer. Kendini korumaya çalışan vücut, histamin gibi kimyasallar salgılar. histamin, alerjik reaksiyon belirtilerinin çoğundan sorumlu olan bir kimyasaldır.

İncir alerjisinin belirtileri değişkenlik gösterir ve şu durumları içerebilir:

  • Öksürme,
  • Hapşırma,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Ellerin, ayakların, yüzün şişmesi,
  • Deri döküntüleri, kurdeşen,
  • Kaşıntı,
  • Karın ağrısı,
  • Astım belirtileri,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi, şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi durumunda, kan basıncında ani düşüş, hızlı ya da zayıf nabız, nefes almada zorluk, baygınlık ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler meydana gelebilir. Acil tıbbi müdahale edilmediği takdirde anafilaksi ölüme neden olabilir. 

İncir Alerjisi Teşhisi

İncir alerjisi, çapraz reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir alerji olabilir. Alerji uzmanınız, incir alerjinizin nedenini öğrenmek için bazı testler yapabilir. Kullanılacak testte, belirtileriniz ve mevcut durumunuz göz önüne alınarak size en uygun test yapılır. Alerji uzmanınız, deri delme testi ya da kan testini kullanabilir. Deri delme testinde şüpheli alerjen derinizin altına küçük bir iğne ile yerleştirilir ve vücudunuzun alerjen maddeye vereceği tepki gözlemlenir. Kızarma ya da kabarıklık olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Bazı kişilerde deri testi kullanılması uygun değildir. Örneğin ilaç kullanan kişilerde deri testi yanıltıcı sonuç verebilir. Bu kişilerde kan testi kullanılarak, kandaki antikor miktarı ölçümlenebilir. Alerji uzmanınız, alerjinizi daha detaylı incelemek isterse yeni geliştirilmiş ve kapsamlı sonuçlar veren bir test olan moleküler alerji testini de kullanabilir. Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin şiddeti, moleküler yayılması ve çapraz reaksiyonla ilgili de bilgi verir. 

İncir Alerjisi Tedavisi

İncir alerjiniz varsa eğer alerjinizi kontrol altına almanın ve yönetmenin en etkili yolu incirden ve incir içeren yiyeceklerden uzak durmaktır. Alerjeni dışlamak, alerjinizi iyi bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Farkında olmadan incire maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uzmanınızın önerisiyle antihistaminik ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyondan kaynaklanan belirtilerinizin hafiflemesini sağlayacaktır. İncir alerjiniz ciddiyse alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü yazacaktır. Adrenalin oto enjektörün kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir