kereviz alerjisi

Gıda alerjisi, bağışıklık sisteminizin bazı maddelerde bulunan proteinlere tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Bu proteinler çoğu zaman zararsızdır ancak bağışıklık sistemi bunları zararlı bir istilacı olarak algılar.  veya belirli yiyeceklerde bulunan zararsız proteinler arasındaki yapısal benzerlikle karıştırılmasının bir sonucudur. Bu proteinleri tehdit olarak algılayan bağışıklık sistemi, alerjik bir reaksiyonu aktive eden immünoglobulin E’yi (IgE) adı verilen antikoru serbest bırakır. Bu, cilt kızarıklığı ve şişmesi, kaşıntı ve rinitten sorumlu olan histamin gibi kimyasalların salınmasını içerir. Alerjik reaksiyon lokalize olabilir ve cildinizde, ağzınızda veya boğazınızda olduğu gibi sınırlı bir alerji oluşturabilir. Aynı zamanda, sistemik çöküşe ve çok çeşitli başka belirtilere neden olan miktarlarda histamin ve diğer birçok kimyasalın kana salınmasına neden olan genel bir reaksiyonu da tetikleyebilir. Polene duyarlı bireylerde kereviz kökü, gıda alerjisinin yaygın bir nedenidir. Kereviz, havuç, kişniş, dereotu ve maydanoz içeren Umbelliferae ailesinin bir parçasıdır ve tüm dünyada yaygın olarak tüketilir. 

Kereviz Alerjisi Belirtileri

Kereviz alerjisi olan kişilerde ışığa duyarlılığa neden olabilir, bu da az miktarda güneşe maruz kaldıktan sonra kabarmaya neden olabilir. Bu tepki daha çok toplayıcılarda, konservelerde ve yiyecek dükkanlarında çalışanlarda görülür. Hassas kişilerde kereviz ayrıca alerjik döküntülere neden olarak alerjik kontakt dermatit, ürtiker, anjiyoödem, astım ve anafilaksiye yol açar. Kereviz sapı en yaygın suçlu olmakla birlikte, kereviz yağı ve kereviz kökünün de anafilaktik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Çiğ kereviz tüketiminin sebzeye karşı daha yüksek bir alerji prevalansı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda polen alerjisi ile de ilgilidir. Semptomlar hafif ağız alerjilerinden sistemik reaksiyonlara kadar değişebilir. Kereviz antijenleri ısıya ve işlemeye direnç gösterdiğinden, bu tür hassasiyete sahip bireyler, kereviz içeren çorba, et suyu veya salata soslarında olduğu gibi her türlü kerevizden kaçınmalıdır.

Kereviz alerjisinin tipik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Astım,
  • Kontakt dermatit,
  • Kurdeşen,
  • Kusma, mide bulantısı,
  • Karın ağrısı,
  • Nefes almada güçlük,
  • Öksürük,
  • Hapşırma,
  • Hırıltılı solunum,
  • Anafilaksi.

**Anafilaksi çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Tıbbi müdahale edilmeyene anafilaksi yani alerjik şok ölüme neden olabilir. 

Kereviz Alerjisinin Teşhisi ve Tedavisi

Kereviz alerjisinin teşhisi, kereviz tüketimini takiben ortaya çıkan alerjik belirtilere dayanır. Ham kereviz, kereviz özleri ve çeşitli polen özleri kullanılarak yapılan deri testleriyle doğrulanabilir. Alerji uzmanınız mevcut durumunuzu göz önünde bulundurarak deri ya da kan testi yapabilir.  Kereviz alerjisinin tedavisi, belirli belirtilere bağlı olarak herhangi bir şekilde kereviz alımından kaçınmayı ve antihistaminik, topikal steroid, göz damlası veya astım ilaçlarını almayı içerir. Kereviz alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detaylarını alerji uzmanınız size anlatacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir