ceviz alerjisi

Dünya genelinde yaygın olan 8 besin alerjisi vardır. Kabuklu ağaç yemişleri bu sekiz besin alerjeni arasındadır. Ceviz alerjisi tipik olarak ömür boyu sürer. Ceviz, unlu mamüller, likör, şekerleme, pesto, dondurma, salata sosları veya soslar gibi pek çok alanda kullanılır. Ceviz yağı, sağlıklı bir omega-3 yağ asidi kaynağı olmasına rağmen, alerjileri de tetikleyebilir. Ceviz alerjisinin belirtileri hafiften yaşamı tehdit ediciye kadar değişir.

Ceviz Alerjisi Nedenleri

Diğer ağaç yemişleri gibi, ceviz de bir dizi rahatsız edici reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz ceviz proteinini yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algıladığı için onu yok etmek için kan dolaşımınıza antikorlar salar. Bu antikorlar, histaminler ve diğer kimyasallar üretmek için belirli hücreleri uyarır. Histaminler, genellikle alerji ile ilişkili cilt, sindirim ve solunum belirtilerine neden olur. 

Ceviz Alerjisi Belirtileri

Cevizlere karşı alerjik reaksiyon belirtileri genellikle maruziyetten sonra birkaç dakika içinde, en fazla dört saat sonra ortaya çıkar. Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan ağız çevresindeki kurdeşen, tipik erken belirtidir. Bunu sıklıkla sulu gözler ve burun tıkanıklığı ile birlikte döküntüler ve şişmiş göz kapakları takip eder. İshal veya kusma, hırıltılı solunum, zor nefes alma ve astım atakları meydana gelebilir. Sadece cevizlere dokunmak bile bazı insanlarda alerjik tepkileri tetikleyebilir. Ceviz proteinleri cildinize bir yaradan girerse, reaksiyon onları tüketmekten kaynaklanan reaksiyona eşit veya daha fazla olabilir. Alerjik belirtiler genellikle 24 saat içinde geçer.

Anafilaksi

Bazı alerjik reaksiyonlar, ciddi ve muhtemelen yaşamı tehdit eden bir durum olan anafilaksiye ilerler. Anafilaksi, acil tedavi gerektiren bir şok halidir. Anafilaksi belirtileri arasında zayıf, hızlı bir nabız vardır; nemli, soğuk cilt, solunum zorluğu ve bayılma da belirtiler arasında yer alır. Ceviz alerjisi olduğu bilinen kişiler, anafilaktik başlangıçta kullanılmak üzere her zaman doktor reçetesiyle yaygın olarak bulunan enjekte edilebilir adrenalin taşımalıdır. Durumu tanımlayan tıbbi bir bileklik de bir cankurtaran olabilir.

Ceviz Alerjisinin Teşhisi

Ceviz alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Ceviz alerjileri potansiyel olarak şiddetli olma eğilimi gösterir. Bu sebeple ceviz alerjisinin teşhisi çok önemlidir. Alerji uzmanınız, mevcut durumunuza ve klinik geçmişinize göre size uygun testler ile alerjinizin teşhis edecektir. Besin alerjilerinin teşhisinde genel olarak kan ve deri delme testi kullanılmaktadır. Alerji uzmanınız, alerjinizin moleküler yayılımını ve şiddetini belirlemek isterse moleküler alerji testi kullanabilir. Moleküler alerji testi, detaylı sonuç veren etkili bir testtir ve vücudunuzun alerjik yapısı hakkında da bilgi verir. 

Ceviz Alerjisinin Tedavisi

Ceviz alerjiniz varsa cevizden ve ceviz içeren tüm ürünlerden mutlaka uzak durmanız gerekir. Ciddi etkiler yaratma etkisi olan kuruyemiş alerjilerinde bazen kuruyemiş parçasının solunması bile şiddetli reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple tükettiğiniz besinlere son derece dikkat etmeniz gerekir. Dışarıda yemek yiyorsanız, yemeğin içeriğinden emin olmanız gerekir. Cevizin kullanım alanının geniş olması, farkında olmadan da cevize maruz kalmanıza neden olabilir. Paketli gıdalar satın alırken içeriğini dikkatli bir şekilde okumalısınız. İçeriğinden şüphelendiğiniz ya da emin olmadığınız besinleri tüketmemek sizin için faydalı olacaktır. Alerjiniz, anafilaksi eğilimi gösteriyorsa eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektörün kullanım detaylarını size alerji uzmanınız anlatacaktır. Enjektörünüzün tarihinin geçmediğinden emin olmanız gerekir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir