Kabak Çekirdeği Alerjisi

Kabak, Cucurbitaceae familyasına ait bir sebzedir ve giderek çeşitli yiyeceklere dahil edilmektedir. Kavun veya salatalık gibi diğer kabakgillerin aksine, kabak çekirdeğine karşı alerji nadir görülen bir durumdur. Kabak çekirdeği çok miktarda protein (% 35) ve doymamış yağ asitleri (% 50), tokoferoller ve fitosteroller içerir. Genellikle atıştırmalık olarak, ekmeğe veya salatalara katkı maddesi olarak eklenir. Kabak çekirdeği, gıda alerjisinin çok nadir bir nedeni olarak kabul edilir ve belirtilen vakaların çoğunluğu yetişkinlerden oluşur. Ara öğünlerdeki kabak çekirdeği popüler olarak kabul edilir ve genellikle çocuklar tarafından tüketilir. Ayrıca tariflere gizlenebilir, ekmeğe veya salatalara eklenebilirler. Kabak çekirdeği alerjisi olan kişiler genellikle anafilaktik reaksiyon geçirmiştir. Bu nedenle, ara öğünlerde tohumlara alerjiyi göz önünde bulundurmak ve kabak çekirdeğinin, anafilaksi gibi zararlı etkilere yol açabilecek olası bir alerjen olarak bilinmesi gerekir. 

Kabak Çekirdeği Alerjisi Belirtileri

Kabak çekirdeği alerjisi nadirdir. Yine de, özellikle balkabağına duyarlıysanız, kabak çekirdeğine karşı bir alerji geliştirebilirsiniz. Her tür gıda alerjisinde olduğu gibi, kabak çekirdeğine karşı bir alerji, özellikle bir alerjik reaksiyonun başlangıcında tedavi gerektirir. Kabak çekirdeğine karşı alerjiler öncelikle cildinizi etkiler. Tohumları tüketmekten veya onlarla temas ederek egzama gibi bir deri döküntüsü geliştirebilirsiniz. Egzama, cildin kırmızı, kabarık ve pullu bölgelerine neden olur. Kabak çekirdeği yedikten sonra vücudunuz kaşınabilir, boynunuz ve ağzınız şişebilir. Kabak çekirdeği alerjileri, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi rinokonjunktivit belirtilere neden olabilir. Bazı araştırmalara göre şiddetli kabak çekirdeği alerjisi vakaları alerjik astıma bile neden olabilir. Astım krizi sırasında hırıltılı solunum, nefes darlığı ve öksürük gibi nefes almada zorluk yaşarsınız.

Kabak Çekirdeği Alerjisinin Teşhisi

Kabak çekirdeği tükettikten sonra belirtiler yaşarsanız, test için bir alerji uzmanına görünmeniz gerekir. Alerjiler bazen kanınız yoluyla test edilir, ancak alerji testinin en yaygın şekli cilt testleridir. Bir alerji uzmanı, bir alerjenin sıvı özlerini alır ve cildinize iğne ile batırır. Cildin batırıldığı yerde kırmızı bir yumru belirirse, alerjik bir reaksiyon belirgindir. Alerjiniz, çimen ve polen gibi cilt testleri sırasında muhtemelen diğer alerjenleri de test edecektir.

Kabak Çekirdeği Alerjisinin Tedavisi

Bir alerji uzmanı kabak çekirdeği alerjiniz olduğunu onayladığında, belirtileri önlemenin en iyi yolu tohumlardan tamamen kaçınmaktır. Kabak çekirdeğini pişirmede kullanmayın ve dışarıda yemek yerken onlardan kaçının. Bununla birlikte, tohumlar nispeten küçük olduğundan ve farklı yemeklerde içerik olarak kullanıldığından bu zor olabilir. Kabak çekirdeği içeren yemekleri önlemek için restoranlardan bir malzeme listesi edinin. Kabak çekirdeği yemekten şiddetli bir tepki alırsanız, acil yardım alın. Alerji uzmanınız, alerjinizin şiddetini baz alarak size adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektör, şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir