kiraz alerjisi

Kiraz, yaygın olarak tüketilen meyvelerden biridir ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur. Kirazda kategorize edilen bazı alerjenler vardır. Kiraz alerjisi ile ilişkili alerjenlere Pru av 1, Pru av 2, Pru av 3 ve Pru av 7 adı verilir. Bu alerjiden muzdarip insanların çoğunun, huş ağacı poleninde bulunan bir protein olan Bet v 1’e benzer olan Pru av 1 proteinine duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bu alerjenler, diğer meyvelerle çapraz reaksiyonlara neden olabilir. kiraz alerjisinde, alerji meyvenin kendisine karşı olabilirken çapraz reaksiyondan da kaynaklanabilir. Çapraz reaksiyon, benzer proteinlere bağışıklık sisteminin alerjik vermesi sonucu oluşur. Örneğin huş ağacı polenine duyarlı hale gelirseniz, oral alerji sendromunuz olabilir ve bununla birlikte kivi, armut, şeftali, erik, kayısı, elma, domates, kereviz, havuç, patates, biber, dereotu, kimyon, bezelye ve kişnişe tepki verebilirsiniz. 

Kiraz Alerjisi Belirtileri

Kiraz alerjisi,  çapraz reaksiyondan kaynaklanıyorsa belirtileri belli bölgeleri etkiler. Ağız bölgesinde meydana gelen belirtiler kendiliğinden geçme eğilimindedir ve genel olarak ciddi belirtileri değillerdir. Bu belirtiler; ağızda kaşıntı, karıncalanma, uyuşma gibi bulguları içerir. Daha ciddi alerjiler ise hayati risk oluşturan bir reaksiyona neden olabilir.

Anafilaksi ve Kiraz Alerjisi 

Bazen şiddetli gıda alerjisi olan kişiler, anafilaksi adı verilen bir reaksiyon riski altındadır. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne göre, OAS’li kişilerin yaklaşık yüzde 1,7’si anafilaksi geliştirir. Anafilaksi, acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilir. Bir anafilaktik şok, vücudunuzun bazı ana sistemlerini kapatarak aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Nefes almada zorluk,
 • Göğüs ve boğazda gerginlik,
 • Yüzün şişmesi,
 • Kaşınan cilt,
 • Kurdeşen,
 • Düşük kan basıncı,
 • Hızlı kalp atımı,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılmak.

Kiraz Alerjisinin Teşhisi 

Gıda alerjileri tipik olarak, alerji, hassasiyet ve immünoloji konusunda uzmanlaşmış bir tür tıp doktoru olan alerji uzmanı tarafından teşhis edilir. Alerji uzmanınız, cilt testi, kan testi veya her ikisini de isteyebilirler. Besin alerjisinde kullanılan testler genellikle bu testlerdir. Ancak alerji uzmanınız, alerjinizi çok daha kapsamlı bir şekilde incelemeyebilmek için sizden moleküler alerji testi de isteyebilir. Moleküler alerji testi yeni teknoloji bir alerji testidir ve alerjiyle ilgili oldukça kapsamlı sonuçlar verir. Kesin alerjen bazen nerede yaşadığınıza bağlı olabilir; örneğin, huş ağacı poleni alerjileri, kirazlara ikincil bir reaksiyonu gösterebilir.

Kiraz Alerjisinin Tedavisi

Kiraz alerjiniz varsa, kirazdan ve kiraz içeren besinlerden uzak durmanız faydalı olacaktır. Alerji uzmanınız kiraz alerjinizin hafif belirtilerini gidermek için antihiastaminik ilaç kullanmanızı önerebilir. Bu ilaçlar, belirtilerin yarattığı rahatsızlık hissinin giderilmesine yardımcı olacaktır. Alerjiniz şiddetliyse, adrenalin oto enjektörü reçete edilecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile size ayrıntılı bilgi verecek olan alerji uzmanınız aynı zamanda alerjinizi yönetme konusunda da sizinle bir plan hazırlayacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir