kinoa alerjisi

Kinoa, aslında meyve ailesine ait olan küçük tahıl benzeri bir besindir. Beslenme uzmanları, görünüşü nedeniyle kinoayı sözde tahıl olarak tanımlarlar. Protein açısından zengindir ve iyi bir diyet kaynağı olarak kabul edilir. Bir kişi kinoaya değil, saponinlerine veya meyvenin kaplamasındaki kimyasallara alerjisi olabilir. Saponinler, bitkiyi böceklerden koruyan mumsu bir dokuya sahiptir. Bazı kişiler, özellikle defalarca maruz kaldıktan sonra bu kimyasallara karşı özellikle hassastır. Saponinler ayrıca soya fasulyesi, nohut, amarant tohumları ve baklagillerde de bulunur.

Kinoa Alerjisi Belirtileri

Her alerjik reaksiyonda olduğu gibi kinoa alerjisi de belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kinoaya karşı alerjiniz veya hoşgörüsüzlüğünüz varsa, şu durumları yaşayabilirsiniz:

Ciltte, akciğerlerde ve sindirim sisteminde iltihaplanma

Hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük veya göğüste sıkışma gibi astım benzeri belirtiler;

 • Kaşıntı,
 • Egzama,
 • Kurdeşen,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Karın ağrısı.

Herhangi bir alerjide olduğu gibi, kinoa yemeye karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Yüksek kalp atış hızı,
 • Soluk ten,
 • Düşük kan basıncı,
 • Yüzün şişmesi,
 • Nefes alamama.

Bu ciddi belirtiler, anafilaksi yani alerjik şok belirtileridir. Alerjik şok çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölümcül olabilir.

Saponin Alerjisi

Kinoa alerjisi aslında kinoada bulunan ve saponin adı verilen bir madde ile alakalıdır. Saponin, kinoanın kaplamasında bulunur. Kinoayı dış etkilere karşı örneğin mantar ve böcek saldırılarından koruyan bu madde bazı kişilerde alerjiye ya da duyarlılığa neden olabiliyor. Saponine temas etmek de bazı kişilerde tahrişe ve birtakım cilt sorunlarına neden olabiliyor. Kinoa alerjisinde, alerjinizin kaynağı saponinse eğer kinoayı pişirmeden önce suda bekleterek ve iyice yıkayarak saponinin neden olduğu belirtilerin önüne geçebilirsiniz. 

Kinoa Alerjisinin Teşhisi 

Kinoaya maruz kaldıktan sonra herhangi bir belirti yaşarsanız bir alerji uzmanına görünmeniz gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda uzmanlaşan doktorlardır ve alerjinizin teşhisini net bir şekilde ortaya koyabilecek kişilerdir. Alerji uzmanınız, kinoa alerjisinin teşhisini yaparken belirtilerinize ve mevcut durumunuza uygun yöntemi belirleyerek bir dizi testler yapabilir. Alerjilerin teşhisinde yaygın olarak deri delme testi ve kan testi kullanılır. Deri testinde, az miktarda alerjen madde derinizin altında küçük bir iğne yardımı ile yerleştirilir ve vereceğiniz tepki gözlemlenir. Alerjenin olduğu bölgede herhangi bir alerji bulgusu olması, alerjiniz olduğu sonucunu doğurur. Kan testinde, kanınızda bulunan antikor miktarı ölçümlenir ve alerji durumu kontrol edilir. 

Kinoa Alerjisinin Tedavisi

Kinoa alerjisinde en etkili tedavi, kinoadan uzak durmanızı içerir. Eğer saponin alerjiniz varsa kinoayı pişirmeden önce suda bekletmek be iyice yıkamak alerjik reaksiyonun önüne geçebilir. Kinoa alerjiniz alerjik şok üretecek boyuttaysa eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli bir reaksiyon durumunda acil bir tedavi almanızı sağlar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir