Hardal alerjisi

Baharat alerjileri arasında en yaygın olanı hardal alerjisidir. Genellikle çocukluk çağının erken döneminde gelişir, ancak gecikmiş alerjiler de bildirilmiştir. Siyah, kahverengi, sarı ve doğu hardalları vardır, ancak sarı ve oryantal en çok alerjik reaksiyona neden olanlardır. Sarı hardaldaki başlıca alerjen Sin a 1’dir. Doğu hardalındaki alerjen Bra j 1’dir. Bu alerji vakaları dünya çapında artmaktadır ve hatta bazı ülkeler hardalın ambalaj üzerinde ana alerjen olarak etiketlenmesini gerektirmektedir. Hardal, gerçek bir gıda alerjisi olduğu için semptomlar çok şiddetli olabilir. Hardal, öncelikli bir gıda alerjeni olarak kabul edilmektedir. Öncelikli gıda alerjenleri, alerjik reaksiyonların çoğuna neden olan gıdalardır. Hardal bir bitkidir ve brokoli, kanola, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve şalgam içeren Brassicaceae familyasına aittir. Bu bitkiler hardalla yakından ilişkili olduklarından, tohumları hardal tohumlarındaki proteinlere çok benzeyen proteinler içerir. Hardal alerjisi olan kişiler, Brassicaceae ailesinin diğer üyelerinin tohumlarını ve filizlenmiş tohumlarını tüketmekten kaçınmalıdır çünkü bunların, ters bir reaksiyonu tetikleme olasılığı daha yüksektir. Kanola yağı hem kanola tohumu hem de kanola kalitesinde hardal tohumu kullanılarak yapılabilir. Yüksek oranda rafine edilmiş kanola yağlarının, hardal alerjisi olan kişiler için bir risk oluşturduğu düşünülmektedir. 

Hardal Alerjisi Belirtileri

Hardal alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirtiler arasında nefes almanın zor olması, kızarıklık veya kurdeşen olabilir. Diğer alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi ciltte şişme de meydana gelebilir. Hardal alerjisi ile ilgili sorun, hardalın pek çok yiyeceğin içinde yer almasıdır. Hardalın kullanım alanının geniş olması, alerjisi olan kişilerin hardaldan kaçınmasını zorlaştırmaktadır.

Başlıca hardal belirtileri şunlardır:

  • Kızarıklıklar veya kurdeşenlerin neden olduğu egzama gibi cilt reaksiyonları,
  • Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın şişmesi,
  • Hırıltı ve nefes almada zorluk,
  • Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Hardal Alerjisi Teşhisi 

Hardal alerjisinin teşhisinde standart alerji testlerinden olan deri delme testi ve kan testi kullanılabilir. Deri delme testinde az miktarda alerjen madde derinizin altına bir iğne yardımı ile yerleştirilir. Alerjenin olduğu bölgede herhangi bir kızarıklık ya da kabarıklık varsa alerjiniz olduğu sonucu ortaya çıkar. Bazı kişilerde deri testi yapılması uygun değildir ve deri testi net sonuç vermeyebilir. Bu kişilerde kan testi yapılabilir. Kan testinde, kanda bulunan antikor miktarına bakılır. Oranın yüksek olması alerji olduğu anlamına gelebilir. Alerji uzmanınızın, alerjinizi teşhis etmek için kullanacağı yöntem mevcut durumunuza ve belirtilerinize göre değişkenlik gösterebilir. 

Hardal Alerjisi Tedavisi

Diğer alerjilerde de olduğu hardal alerjisinde de en etkili yol, hardaldan ve hardal içeren tüm yiyeceklerden uzak durmaktır. Ancak hardalın kullanım alanının geniş olması hardaldan kaçınmayı zorlaştırabilir. Baharat olarak kullanılan hardal hem yemeklerde hem de işlenmiş gıdalarda kullanılmaktadır. Paketli bir ürün satın alırken ve dışarıda yemek yerken, yediğiniz yiyeceğin içeriğine hakim olmanız sizin için faydalı olacaktır. Farkında olmadan hardala maruz kaldıktan sonra belirtilerinizin hafiflemesi için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç kullanmanızı önerebilir. Hardal alerjiniz alerjik şok üretecek boyuttaysa eğer alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörü sürekli yanınızda bulundurmanız gerekmektedir ve alerji uzmanınızı anlattığı talimatlara uymanız gerekir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir