Bakliyat alerjisi

Baklagiller önemli mahsul bitkileridir ve dünya çapında birincil mahsul üretiminin % 25’inden fazlasını oluşturmaktadır. Baklagiller yüksek bir besin değerine (yüksek değerli proteinler ve yağlar) sahiptir, ancak aynı zamanda yüksek bir alerjik reaksiyona da neden olur. Yer fıstığı da dahil olmak üzere en güçlü ve yaygın alerjenik gıdalardan bazıları baklagil ailesine aittir. Bakliyat alerjisi ile ilişkili proteinler, ağırlıklı olarak tohum depolama proteinleri ailesine aittir (albüminler, globülinler, prolaminler). Bu proteinler ısıtıldıktan sonra alerjenliklerini korurlar.

Yer fıstığı dünya çapında, genellikle atıştırmalık olarak (kavrulmuş, çikolatada), ancak aynı zamanda Asya yemeklerinde bir bileşen olarak da tüketilmektedir. Yer fıstığı alerjisi yaygın alerjilerdendir ve etkisi hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilir.

Soya fasulyesi ve ürünleri, gıda maddelerinde ve aynı zamanda teknolojik bir yardım olarak (örneğin emülgatörler, tekstüre edici) da yaygın olarak kullanılmaktadır. Soya fasulyesi alerjisinin belirtileri yer fıstığına benzer ve görece hafif reaksiyondan yaşamı tehdit eden sistem reaksiyonlarına kadar değişir.

Acı bakla, bir gıda bileşeni olarak giderek daha fazla kullanılmaya başladı ve unu, işlenmiş gıdalardaki soya veya buğdayın ikamesi olarak kullanılmaktadır. Acı bakla, yer fıstığı ile yakından ilgilidir ve yer fıstığı alerjisi olan bazı kişiler acı baklaya da tepki verebilir. 

Nohut, mercimek ve bezelye bakliyatlar da alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunların belirtileri ve etkileri de yer fıstığı ve soya alerji ile tipik olarak aynıdır. Baklagiller olarak sınıflandırılan yiyecekler, yer fıstığı ile çapraz reaksiyona girebilen bir protein profiline sahiptir.

Bakliyat Alerjisi Belirtileri

Bir besin alerjisinin belirtileri, alerjik besine maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir. Belirtiler;  kurdeşen, ağızda karıncalanma veya kaşıntı hissi olabilir. Pek çok kişinin alerji belirtileri hafiftir ancak nadir durumlarda ciddi belirtiler ortaya çıkar.

Bir gıda alerjisinin daha ciddi belirtileri şunları içerebilir:

  • Yüzde, boğazda ve / veya ağızda şişlik,
  • Nefes almada güçlük,
  • Şiddetli astım,
  • Karın ağrısı, bulantı ve kusma.

Şiddetli ve ciddi alerjik reaksiyonlar anafilaksi (alerjik şok) olarak adlandırılır.  Aşırı durumlarda kan basıncında dramatik bir düşüş olabilir (anafilaktik şok). Kişi güçsüzleşebilir ve korkunç bir şeyin olduğu hissine kapılabilir. Bu, çökmeye ve bilinç kaybına neden olabilir. Nadir durumlarda, bir gıda alerjisinden ölüm meydana gelebilir.

Bakliyat Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Bakliyat alerjisi olduğunda şüpheleniyorsanız en kısa sürede bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, belirtilerinize ve mevcut durumunuza uygun testlerle alerjinizi teşhis edecektir. Besin alerjilerinin teşhisinde yaygın olarak deri delme testi veya kan testi kullanılır. Alerjiniz teşhis edildikten sonra alerji uzmanınız sizinle birlikte bir alerji yönetimi planı oluşturacaktır. Alerjinizi en iyi şekilde yönetmenin yolu, reaksiyona neden olan besinden uzak durmaktır. Bakliyat alerjisi hafif belirtilerini gidermek için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç almanızı önerebilir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyondan kaynaklanan belirtilerin hafiflemesini sağlar ancak alerjik reaksiyon oluşmasına engel olmaz. Alerjiniz ciddi ve şiddetliyse alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaktik şok gibi ciddi ve şiddetli reaksiyonların hızlı ve etkili tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir