Domates Alerjisi

Çoğu insan aslında domates alerjisinden çok domatese karşı tahammülsüzlüğe sahiptir. Domatese karşı şiddetli reaksiyonlar alışılmadık veya nadirdir ancak anafilaktik şok ve ölüme neden olabilir. Domates alerjisi veya tahammülsüzlüğü olduğu bilinen pek çok kişi, çok az reaksiyonla veya hiç reaksiyon göstermeden iyi bir şekilde pişirilmiş domatesleri tolere edebilir. Diğer insanlar düşük asitli domatesleri tüketebilir. Domates, Patlıcangiller ailesinin bir parçası olarak kabul edilir ve ayrıca aspirin ile ilişkili ve bir salisilik asit türevi olan salisilat olarak bilinen yüksek derecede doğal bir kimyasal içerir. Bazı insanlar diyetlerinde herhangi bir miktarda salisilatı tolere edemezler.

Domates Alerjisi Nedenleri

Domates alerjisine esas olarak bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi neden olur. Vücudun bağışıklık sistemi, ham domates veya içerik olarak domates içeren gıda ürünleri ile temas ettiğinde antikorlar immünoglobulin E (IgE) ve histamin gibi kimyasallar üreterek olumsuz reaksiyonları tetikler. Çoğu gıda alerjisinin nedeni bağışıklığa özgü reaksiyondur ve domates alerjisi bir istisna değildir. Domatesin kabuğunda, suyunda ve tohumunda bulunan protein, vücuttaki olumsuz alerjik reaksiyonların başlamasından tek başına sorumludur. Polen ve domates arasındaki çapraz reaksiyon, insanlarda domates alerjisine neden olabilecek olası bir faktör olabilir.

Domatesin Besin Değeri

Domatese alerjisi olan bir kişi, besin takviyeleri ile ihtiyaçlarını karşılayabilmek için besin değerinin farkında olmalıdır. Domates zengin bir A vitamini, folik asit ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, likopen, beta-karoten ve lutein gibi bir dizi besin ve antioksidan için bir merkezdir. Domates, kanser önleyici özellikleriyle ünlüdür; dolayısıyla düzenli olarak bulundurmak sağlık için oldukça faydalı olabilir.

Domates Alerjisi Belirtileri

Domates alerjisinin belirtileri değişkenlik gösterir. Hafif belirtiler olabileceği gibi şiddetli belirtiler de yaşanabilir.

Domates alerjisinin belirtileri şunlardır:

 • Mide ekşimesi ve hazımsızlık, 
 • Karın ağrısı, kramplar veya kusma,
 • İshal,
 • Baş ağrıları,
 • Ciltte yanma hissi
 • Şişlik,
 • Ürtiker (kurdeşen), 
 • Dudaklarda karıncalanma,
 • Kızarıklık,
 • Dermatit,
 • Oral alerji sendromu,
 • Alerjik rinit veya astım benzeri belirtiler,
 • Göğüste sıkışma,
 • Nefes almada zorluk,
 • Baş dönmesi,
 • Ağrılı eklemler, 
 • Anafilaksi.

Anafilaksi ciddi bir reaksiyondur. Şiddetli belirtilerle kendini gösteren anafilaksi, tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Domates Alerjisinin Teşhisi

Domates alerjisinin teşhisi, vücutta alerjen varlığının doğrulanması ve doğru tedavi açısından önemlidir. Bir kişide domates alerjisine benzer belirtiler devam ederse, gecikmeden uygun teşhis alması önemlidir. Domates alerjisinin teşhisinde, alerji uzmanını şu testleri kullanabilir:

Deri prick testi: Bu testte, cilde bir iğne yardımıyla alerjen madde yerleştirilir ve bu bölge 20 dakika gibi bir süre gözlemlenir. Sivrisinek ısırığı gibi küçük kızarıklıklar ortaya çıkarsa, ilgili alerjenin varlığı tespit edilebilir.

Kan testi: Bu, kanın antijenik proteine ​​karşı antikor immünoglobulin E (IgE) varlığının kontrol edildiği bir testtir. Pozitif sonuç, alerjenin (domates proteini) varlığını belirler ve negatif sonuç, vücutta alerjen varlığını ortadan kaldırır.

Domates Alerjisinin Tedavisi

Diğer tüm gıda alerjileri gibi, mümkün olan en iyi tedavi, tamamen domates proteini içermeyen bir diyete güvenmektir. Bununla birlikte, domates pek çok yemekte bir bileşen olarak kullanıldığından, yalnızca bundan kaçınmak domates alerjisi olan kişiler için büyük bir zorluktur. Domates içeren tariflerin hazırlanmasındaki küçük değişiklikler bu açıdan büyük ölçüde yardımcı olabilir. Domates içeren yiyeceklerin işlenmesiyle ilgili uygun tavsiyeler için diyetisyeninize danışabilirsiniz.

Domatese karşı alerjik reaksiyonları tedavi etmenin bir başka yolu da ilaçlardır. Antihistamin içeren ilaçlar, alerjik reaksiyonları başarılı bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir. Alerjik döküntüler topikal steroidal merhem yardımı ile oldukça etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu ilaçlar alerjik reaksiyonun oluşmasına engel olamaz sadece belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olur. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir