çilek alerjisi

Çilek dünya genelinde sevilen ve pek çok alanda kullanılan bir meyvedir. Lezzetli olmakla birlikte çileğin sağlığa da pek çok yararı vardır. Portakaldan daha fazla C vitamini içeren meyve, harika bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklığı artırmaya, kan basıncını düzenlemeye ve hatta kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabil. Çileğin karakteristik kırmızı rengi, meyvede bulunan flavonoidlerin yüksek varlığından gelir, bu madde de kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. Ayrıca, 100 gramlık bir porsiyon yalnızca 50 kalori içerir. Nadir olmakla birlikte, çilek alerjileri ve intoleransları mevcuttur. Çoğu insan çilek alerjisini ve çilek intoleransını birbiri ile karıştırılır ancak iki durum temel olarak birbirinden farklıdır. Çilek alerjisi tam olarak anlaşılmamıştır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, çilek alerjisinin başlıca etkenlerinden birinin, çileklerin olgunlaşmasıyla ilgili bir proteine ​​bağlı olduğunu göstermektedir. Bu proteine ​​Fragaria allergen 1 veya kısaca Fra a1 adı verilmiştir. Bu protein, çileklerin olgunlaştıkça karakteristik kızarmasından sorumludur.

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Çilek alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte yaygın belirtiler şunları içerir:

 • Deride kızarıklık ve karıncalanma
 • Kaşıntılı döküntüler
 • Sulu gözler
 • Burun akması
 • Dudakların ve dilin şişmesi
 • Boğazın şişmesi
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • İshal

Bu belirtiler kişiden kişiye değişir; tümü mevcut olmayabilir ve genellikle gelişmesi birkaç saat sürebilir. Çilek ile temas yöntemi, ortaya çıkan belirti türlerini de etkileyecektir. Örneğin, hasta çilek yememişse mide bulantısı, şişkinlik, ishal ve dudak şişmesi gibi belirtilerin ortaya çıkma olasılığı daha düşüktür. Diğer alerjilerin aksine, çilek alerjisi olanların anafilaksi yaşaması nadirdir, ancak imkansız değildir.

Çilek İntoleransı Nedir?

Çilek intoleransı, çilek alerjisinden farklıdır. Çilek alerjisinin ömür boyu sürecek bir durum olması muhtemelken, meyveye karşı tahammülsüzlük geçici olabilir ve ilk olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Çilek İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Çilek intoleransı belirtilerinin ortaya çıkması için meyvenin yutulması gerekir. Alerjilerden farklı olarak, belirtilerin hızlı bir şekilde başlaması olası değildir ve gelişmesi birkaç saat ile birkaç gün sürebilir.

Çilek intoleransının yaygın belirtileri şunları içerir:

 • Mide ağrısı,
 • Şişkinlik,
 • İshal,
 • Baş ağrısı,
 • Deri döküntüleri ve iltihabı,
 • Yüzde / dudaklarda şişme.

Çilek Alerjisinin Teşhisi 

Nedeni veya belirtileri ne olursa olsun, alerjilerin ciddi şekilde güçten düşürme ve yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip olduğunu belirtmek önemlidir. Çilek alerjilerinin nadir görülmesi onları daha az ciddi hale getirmez ve eğer alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, teşhis için bir alerji uzmanına danışmalısınız. Alerji uzmanınız belirtilerinizi ve mevcut durumunuzu dikkate alarak alerjinizi teşhis etmek için bir dizi test yapabilir. Bu testler deri delme testi ya da kan testini içerebilir. Uzmanınız, alerjinizle ilgili daha kapsamlı bilgilere ulaşmak isterse moleküler alerji testi de yapabilir. Moleküler alerji testi alerjinin bileşenini saptayarak, alerjinin şiddeti, moleküler yayılımı, ciddiyeti ve çapraz reaksiyon hakkında da bilgi verir. 

Çilek Alerjisinin Tedavisi

Çilek alerjisi tanısı aldıysanız, çilekten ve çilek içeren her türlü besinden uzak durmanız gerekir. Çileğe maruziyetinizi ortadan kaldırmak alerjik reaksiyonu önlemenin en etkili yoludur. Bazen farkında olmadan da çileğe maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda alerjik reaksiyonun hafif belirtilerini ortadan kaldırmak için alerji uzmanınız size antihistaminik ilaç önerebilir. Çilek alerjiniz anafilaksi eğilimindeyse alerji uzmanınız yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi şiddetli reaksiyonların hızlı tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir