Balık Alerjisi

Besin alerjileri dünya genelinde yaygın olan alerjilerdir. Pek çok besin alerjik reaksiyona neden olabilir. Ancak dünya genelinde 8 yiyecek, besin alerjilerinin büyük bir bölümünden sorumludur. Bu besinler şunlardır; süt, yumurta, buğday, soya, balık, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu ağaç yemişleri. Balık alerjisi de oldukça yaygın ve ciddi alerjilerden biridir. Bu alerji hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Balık alerjisi, bağışıklık sisteminizin ton balığı, pisi balığı veya somon gibi yüzgeçli bir balığa anormal şekilde tepki verdiği bir alerjidir. Kadınları erkeklerden ve yetişkinleri çocuklardan daha fazla etkileyen bir gıda alerjisi türüdür. Süt ve yumurta alerjileri çocukluk çağının ilerleyen dönemlerinde düzleme eğilimi gösterir. Ancak balık alerjisi durum aynı değildir ve balık alerjileri ömür boyu devam etme eğilimindedir. Balık alerjileri, balıkların yerel beslenmenin ağırlıklı bir parçası olduğu bölgelerde daha yaygındır. Alerji sadece balık yemekle değil, balığa dokunarak veya balık yan ürünlerinin kullanıldığı yiyecekleri tüketerek de tetiklenebilir.

Balık Alerjisi Belirtileri

Balık alerjisi belirtileri diğer gıda alerjilerine benzer ve belirtiler genel olarak balığa maruz kaldıktan kısa süre içinde ortaya çıkar.

Balık alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

  • Kurdeşen (ürtiker) veya deri döküntüsü,
  • Genelleştirilmiş kaşıntı,
  • Tıkalı burun ve hapşırma (alerjik rinit),
  • Baş ağrısı,
  • Solunum güçlüğü (astım),
  • Hazımsızlık ve mide ağrısı,
  • Geğirme, şişkinlik veya şişkinlik,
  • İshal,
  • Mide bulantısı ya da kusma.

Belirtiler ayrıca pişmiş balıkları solumakla veya balıkları hazırlamak için kullanılan yüzeyler veya gereçlerle temas ederek de gelişebilir. Bazı insanlarda balık alerjisi şiddetli hale gelebilir ve anafilaksinin hızla gelişmesine neden olabilir. Anafilaksi, tehlikeli tüm vücut reaksiyonu yaygın döküntü, yüz ve dil şişmesi, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı kalp atışı ile karakterizedir.

Balık Alerjisinin Nedenleri

Alerjilere, alerjen olarak bilinen, normalde zararsız bir alerji tetikleyicisine anormal bir bağışıklık tepkisi neden olur. Bu olduğunda, bağışıklık sistemi, mast hücrelerinin ve diğer kan hücrelerinin açılmasına ve histamini kan dolaşımına salmasına neden olan, immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen bir maddeyi serbest bırakır. Histamin salınımı, alerjik reaksiyonlar olarak tanıdığımız cilt, solunum ve gastrointestinal semptomları tetikleyebilir. Balık alerjisinden sorumlu birincil alerjen, parvalbumin olarak bilinen bir proteindir. Parvalbuminler ısıya son derece toleranslıdır ve saatler süren pişirmeden sonra bile kolayca parçalanmazlar. İlginç bir şekilde, farklı balık türlerine alerjiniz olabilirken, balık alerjisine sahip olmak sizi kabuklu deniz ürünleri alerjisine yatkın hale getirmez. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi, tamamen farklı bir alerjeni içerir.

Balık Alerjisinin Teşhisi

Balık alerjisi, genellikle, balıkları yedikten veya balıklara maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkan semptomlarla tanınabilir. Nedenin balık olduğunu doğrulamak için, bir alerji uzmanı bazı testler yapabilir. 

Deri delme testleri, cildinizin altına az miktarda şüpheli bir alerjen sokulmasını içerir. Birkaç test örneğinden birine alerjiniz varsa, 15 ila 20 dakika içinde iltihaplı bir şişlik (kabarıklık adı verilir) geliştirirsiniz.

Kan antikor testleri, vücudunuzun bir balık alerjenine yanıt olarak ürettiği anti-parvalbumin antikoru adı verilen bir bağışıklık proteininin varlığını kontrol etmek için kullanılır.

Testler kesin değilse, alerji uzmanınız, gözetim altında, balık yemenizi isteyebilir. Bu testin alerji uzmanı kontrolünde ve tıbbi bir klinikte yapılması gerekir. 

Balık Alerjisinin Teşhisi

Parvalbuminler farklı balık türlerinde değişen derecelerde bulunduğundan, alerjiniz varsa tüm balıkları diyetinizden çıkarmanız iyi olabilir. Buna balık veya balık yan ürünlerini içeren soslar, çeşniler veya hazırlanmış yiyecekler dahildir. Balık, tüm gıda içeriği etiketlerinde listelenmesi gereken sekiz alerjenden biridir. Satın almış olduğunuz paketli gıdaların içeriğini okumanız ve yediğiniz bir yiyeceğin içeriğine hakim olmanız gerekir. Balık alerjisinden kaynaklanan belirtileriniz hafifse alerji uzmanınız antihistaminik ilaç almanızı önerebilir. Alerjiniz şiddetliyse alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların etkili ve hızlı tedavi edilmesini sağlar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir