Avokado alerjisi

Çok yaygın olmamakla birlikte avokadoya karşı gelişen alerjiler nadir değildir. Avokado alerjisi ili şekilde gerçekleşebilir; oral alerjiniz olabilir veya lateks alerjiniz olabilir.

Oral alerjisi

Avokado yediğinizde oral bir avokado alerjisi tetiklenir ve vücudunuz yiyeceğe istilacı muamelesi yaparak bağışıklık sisteminizi uyarır. Vücudunuz, dudaklarınızda, ağzınızda ve boğazınızda kaşıntı gibi hafif ile şiddetli alerji belirtileriyle tepki verir. Huş ağacı polenine alerjisi olan kişilerin avokadoya da alerjisi olma olasılığı yüksektir. 

Lateks alerjisi

Ayrıca latekse alerjiniz varsa (ve tam tersi) avokadoya tepki verme olasılığınız çok daha yüksektir. Lateks ve avokado alerjileri, içerdikleri proteinlerin benzer olduğu anlamına gelen bir çapraz reaktivite örneğidir.

Latekse alerjisi olan kişilerde aşağıdaki besinlere karşı da duyarlılık olabilir:

  • Muz,
  • Kivi,
  • Kestane,
  • Papaya.

Bununla birlikte, latekse alerjiniz varsa ve bu gıdalardan birine reaksiyonunuz varsa, yiyeceğin kendisine değil, bir gıda hazırlayıcısının eldivenlerindeki latekse tepki veriyor olabilirsiniz.

Lateks-avokado Alerjisinin Belirtileri

Lateks-avokado alerjisinin belirtileri şunları içerir:

  • Dudakların şişmesi,
  • Hapşırma,
  • Kaşınan gözler,
  • Kusma dahil mide rahatsızlığı.

Ayrıca sistemik reaksiyonlarınız (kurdeşen gibi) ve anafilaktik bir yanıtınız (solunum yollarının şişmesi ve nefes almada güçlük gibi) olabilir. Avokado alerjisinden kaynaklanan ciddi bir reaksiyon çok nadirdir. Böyle bir durumda acil tıbbi yardım almanız gerekir. 

Avokado Alerjisinin Teşhisi ve Tedavisi

Avokado alerjisinin teşhisinde, standart alerji testleri uygulanabilir. Bu testler deri delme testini ve kan testini içerir. Deri delme testinde az miktarda alerjen derinin altına küçük bir iğne yardımı ile yerleştirilir. Alerjenin olduğu bölgede herhangi bir kızarıklık, kabarma veya kaşıntının olması alerji olduğu anlamına gelir. Kabarıklık ne kadar büyükse alerjinin olma olasılığı da o kadar yüksektir. Kan testinde spesifik IgE antikoruna bakılır. Miktarın yüksek olması alerjinin olduğu anlamına gelir. Alerji uzmanınız, avokado alerjinizin detaylı teşhisi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjinin bileşeni, şiddeti, vücudun alerjik yapısı ve çapraz reaksiyon hakkında bilgi sağlayan kapsamlı bir alerji testidir. 

Avokado Alerjisinin Yönetmek

Avokado ile uğraşıyorsanız ve cildinizde alerjik reaksiyon belirtileri hissediyorsanız, sizi rahatsız eden şey avokadonun yüzeyindeki böcek ilaçları ve diğer mahsul kimyasalları olabilir. Avokadoyu, kimyasalları gidermek için tasarlanmış bir şekilde yıkamak güvenli olabilir. Kimyasallara maruz kalmamış organik avokado seçmek de bu reaksiyonu engelleyebilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin nedenini belirledikten sonra alerjinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Avokadoya karşı şiddetli bir alerjiniz varsa eğer sürekli yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edilebilir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi şiddetli reaksiyonların hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir