Ayçiçeği Tohumu Alerjisi

Tohum alerjileri, yer fıstığı veya ağaç yemişlerine göre daha az yaygındır. Ayçiçeği tohumu alerjisi birçok yönden fıstık alerjisini taklit etme eğilimindedir.

Ayçiçeği Tohumunun Sağlığa Faydaları

Ayçiçeği tohumları, çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar dahil olmak üzere “sağlıklı” yağlar açısından zengindir. 3/4 fincan ay çekirdeği porsiyonu 14 gram yağ içerir. Araştırmalar, ayçiçeği tohumları da dahil olmak üzere tohum tüketiminin daha düşük kardiyovasküler hastalık, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon oranlarıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

 1. Bağışıklık Sistemini Destekler

Ayçiçeği tohumları, bağışıklık sisteminizi destekleyebilecek ve virüslerle savaşma yeteneğinizi artırabilecek birçok vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar hem çinko hem de selenyum içerir. Çinko, bağışıklık sisteminde hayati bir rol oynar ve vücudun bağışıklık hücrelerini korumasına ve geliştirmesine yardımcı olur. Selenyum ayrıca iltihabı azaltmada, enfeksiyonla mücadelede ve bağışıklığı artırmada rol oynar.

 1. Kolesterole Karşı Destekler

Ayçiçeği tohumlarının lif içeriği kandaki LDL kolesterol seviyelerini düşürür. Ayçiçeği tohumlarında bulunan niasin veya B3 vitamini, toplam kolesterol seviyelerini ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ay çekirdeğindeki B5 vitamini veya pantotenik asit, HDL kolesterolü yükseltir ve toplam serum kolesterol düzeylerini düşürür.

 1. Kalp Sağlığına Faydalı

Ayçiçeği tohumları oleik ve linoleik asit bakımından zengindir ve doymuş yağlar ve sodyum bakımından düşüktür. Ayrıca magnezyum, potasyum ve lif içerirler. Kan basıncını ve serum kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar. Bunları tüketmek ayrıca aritmi oluşumunu da azaltır. Tüm bu etkiler, vücudumuzu kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşumundan korumaya yardımcı olur.

Ayçiçeği Tohumu Alerjisi Belirtileri

Ayçiçeği tohumu alerjisinin yaygın belirtileri, yer fıstığı alerjisi de dahil olmak üzere diğer birçok besin alerjisine benzemektedir. Belirtiler hafif ile şiddetli arasında değişir. En sık rastlanan belirtilerden bazıları şunlardır;

 • Oral alerji sendromu
 • Bronşiyal astım
 • Alerjik rinit
 • Anjiyoödem
 • Kontakt dermatit
 • Egzama,
 • Ağızda kaşıntı,
 • Huzursuz mide,
 • Kusma,
 • Anafilaksi

Risk faktörleri

Potansiyel bir ayçiçeği alerjisi için risk faktörleri değişiklik gösterir. Başka bir besine karşı da alerji öyküsü ve ayçiçeğine sık maruziyet riski artırabilir.

Başka bir besin alerjisine sahip olmak, özellikle yer fıstığı alerjisi, ayçiçeği çekirdeği gibi diğer kuruyemişlere ve tohumlara karşı da alerjik olma olasılığını artırabilir. Genel olarak çocuklar, yetişkinlere göre besin alerjisine daha yatkındır.

Ayçiçeği ve Yağı Nerede Saklanır?

Günümüzde besin alerjilerinin kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Tedavide yapılabilecek tek çözüm alerji olduğunuz besinden uzak durmanızdır.

Kabuklu yemişlere, tohumlara, kabuklu deniz hayvanlarına veya yer fıstığına alerjiniz varsa, muhtemelen ömür boyu alerjiniz olacaktır.

Ayçiçeği malzemeleri yumurta malzemeleri kadar yaygın değildir, ancak ayçiçeği yiyecek ve güzellik ürünlerinde bulunabilir. Bu nedenle ayçiçeği alerjiniz varsa, aşağıdakileri ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız:

Ayçiçek Yağı

Ayçiçeği tohumu alerjisinde ayçiçek yağını kullanma kararını mutlaka alerji doktorunuzla konuşarak netleştirmeniz önerilir. Bazı yağlar elde edilirken içeriğinde besin proteini bulunabilir ve bu durum alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Ay Çekirdeği

Bazı alerjiler, temastan veya hatta solunumdan kaynaklanan bir reaksiyonu tetikleyebilir. Tüketmeseniz bile alerjiniz olan besinle aynı ortamda bulunmak risklidir, kaçınmanız önerilir.

Ayçekirdeği ayrıca ekmeklerde, tahıllarda veya pastane ürünlerinde de bulunabilir. Bu nedenle tüketeceğiniz her ürünün içerik bilgisini dikkatlice okumanız gerekmektedir.

Yemeklik Yağlar

Ayçiçeği farklı yağların içeriğinde bulunabilir, bundan dolayı etiketleri kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Ayçiçeği tohumu yağı, yüksek oranda işlenmişse, alerjisi olan bazı kişiler için güvenli olabilir. İşleme, reaksiyona neden olan rahatsız edici proteinleri ortadan kaldırabilir. Bu yiyecekleri denemeden önce doktorunuza sormalısınız. Soğuk preslenmiş yağlardan kaçınmanız önerilir.

Güzellik Ürünleri

Ayçiçeği tohumu yağı, şampuan, kozmetik ve losyonlar gibi birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde ortak bir bileşendir. Kullanacağınız ürünün alerjik bir reaksiyona neden olmaması için içeriğini dikkatlice incelemeniz önerilmektedir.

Kuş Yemi

Ayçekirdeği, birçok kuş için favori bir besindir. Evcil bir kuşunuz varsa veya ayçiçeği çekirdeği içeren kuş tohumuyla temas ederseniz alerjiniz tetiklenebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir