kuruyemiş alerjisi

Kabuklu yemiş alerjileri, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en yaygın gıda alerjileri arasındadır. Çocuklar ve yetişkinler tarafından en sık bildirilen altı ağaç kuruyemiş alerjisi, ceviz, badem, fındık, ceviz, kaju ve fıstığa alerjidir. Bir veya daha fazla ağaç yemişine alerjisi olan çoğu çocuk, kabuklu yemiş alerjilerini aşamaz. Belirli bir ağaç yemişine alerjisi olan bir kişi o ağaç yemişine maruz kaldığında, kabuklu yemişteki proteinler kişinin bağışıklık sistemi tarafından yapılan IgE antikorlarına bağlanır. Bu bağlanma, kişinin bağışıklık savunmasını tetikleyerek hafif veya çok şiddetli olabilen reaksiyon belirtilerine yol açar. Bu ağaç yemişleri, yeraltında yetişen ve fasulye ve bezelye ile ilgili bir baklagil olan yer fıstığı ile aynı değildir. Ağaç yemişleri de ağaçlarda yetişmeyen susam, ayçiçeği, haşhaş ve hardal gibi tohum alerjenlerinden farklıdır.

Kuruyemiş Alerjisi Belirtileri

Kuruyemiş alerjisi belirtileri genellikle birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Kuruyemiş alerjilerinin belirtileri, hafif ve şiddetli olabilir.

Kuruyemiş alerjilerinin hafif ile orta dereceli belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntılı ağız, dil ve boğaz,
 • Dudaklarda, göz çevresinde veya yüzde şişlik,
 • Kırmızı, kaşıntılı döküntü (genellikle ısırgan otu döküntüsü, kurdeşen veya ürtiker),
 • Kusma, bulantı, karın ağrısı ve ishal,
 • Burun akıntısı ve hapşırma.

Şiddetli anafilaksi belirtileri şunları içerir:

 • Dil ve / veya boğazda şişme,
 • Yutma veya konuşma güçlüğü,
 • Seste değişim (kısık ses),
 • Hırıltı (ıslık sesi) veya inatçı öksürük,
 • Zor veya gürültülü nefes alma,
 • Baş dönmesi, çökme, bilinç kaybı (kan basıncında düşüş),
 • Bebeklerde soluk bir ten ve ani uyku hali.

Anafilaksi hayati risk oluşturan şiddetli bir reaksiyondur. Anafilaksi durumunda acil tıbbi yardım almanız gerekir. 

Kuruyemiş Alerjisinin Teşhisi

Bir ağaç yemiş alerjisi yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabileceğinden, doğru bir teşhis şarttır. Allerjistiniz tıbbi bir öykü alarak başlayacak, önceki alerjik reaksiyonları ve ailede herhangi bir alerji öyküsü olup olmadığını soracaktır. Alerjenlere bağlanan ve belirtilere neden olan kimyasalların salınımını tetikleyen bir antikor olan alerjene özgü immünoglobulin E’nin varlığını belirlemek için deri delme testleri veya kan testleri kullanılabilir. Bu testler sonuçsuz kalırsa, alerji uzmanınız besin yükleme testi yapabilir. Bu testte, hasta, alerji uzmanının ofisinde veya bir gıda yükleme merkezinde sıkı gözetim altında, belirli bir süre boyunca artan dozlarda alerjiye neden olduğundan şüphelenilen yiyeceklerden küçük miktarlarda beslenir. 

Kuruyemiş Alerjisinin Tedavisi ve Yönetimi

Diğer besin alerjilerinde de olduğu gibi kuruyemiş alerjilerinde de reaksiyonun önüne geçmenin en etkili alerjen maddeden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Kuruyemişlerden birine alerjiniz varsa alerji uzmanınız tüm kuruyemişlerden uzak durmanızı tavsiye edecektir. Kuruyemişlerin kullanım alanı çok geniştir ve aklınıza gelen ya da gelmeyen pek çok yerde kullanılır. Ayrıca pişirme karışımlarında, ekmeklerde, soslarda, tatlılarda ve unlu mamullerde de bulunabilirler. Ağaç yemişleri, yetişkinleri ve çocukları etkileyen en yaygın sekiz gıda alerjeni arasındadır bu sebeple paketli gıdaların etiketlerinde yer almaları gerekir. Ağaç yemiş alerjisi olan kişilerin etiketleri dikkatlice okumaları önemlidir. Kuruyemiş alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlarda kullanıldığında hayat kurtarıcı olacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir