Çocuklar İçin Yaz Aylarında Beslenmeye Dair Püf Noktalar

Yaz tatili sırasında çocuklar, okul yılı boyunca mevcut olandan genellikle farklı bir beslenme ve fiziksel aktivite ortamı oluştururlar.

Ebeveynlerin yoğun çalışma programlarına sahip olması nedeniyle, küçük çocuklar sağlıklı beslenme standartlarının mevcut olmayabileceği kreş veya kamp ortamlarında vakit geçirirler. Daha büyük çocuklar ve ergenler genellikle evde yalnızdır ve yemek yeme, fiziksel aktivite alışkanlıkları konusunda denetimsiz bırakılır.

Yaz aylarında çocukların hareketsiz kaldıkları ve ekran başında geçirdikleri süre artabilir, fiziksel aktivite azalır, sağlıksız gıdaların tüketimi artar. Bu durum sağlıklı besin tüketiminde azalmaya ve uyku düzeninde değişikliklere neden olabilir. Tüm bu davranışlar, aşırı kilo veya obezite riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Yeni Rutinler Oluşturun

Çocuklar için okul dönemi rutinleri sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmeye yardımcı olur. Tatil olan yaz günlerinde çocukların bozulan rutinleri yerine onları aktif tutacak aktivitelere yönlendirmemiz gerekir.

Çocuğunuzu yüzme derslerine, oyun gruplarına veya kendisinin de istekli olduğu etkinliklere yönlendirebilirsiniz. Ekonomik olarak herkesin ulaşabileceği ücretsiz veya düşük maliyetli seçenekleri araştırıp size en uygun olanını tercih edebilir veya fiziksel aktiviteyi artırmak için kendiniz programlar oluşturabilirsiniz. Günlük aktif bir program, daha az ekran süresi ve daha az atıştırma içermelidir.

Uyku Zamanı Konusunda Disiplinli Olun

Günlük rutinleri olmadığı zaman çocukların yatakta istedikleri kadar vakit geçirmesi daha olağan gelebilir. Ancak düzenli bir uyku rutini çocuklar için çok önemlidir. Daha az uyuyan çocuklar, egzersiz yapmak için daha az enerjiye sahip olurlar. Yorgun bir beyin, bütün gün bir paket cipsle kanepede oturup televizyon izlemek, bilgisayar oyunları oynamak ister. Aynı zamanda uyku düzeni çocukların büyüme hormonu salgılanması için de çok önemlidir.

Bu yüzden, gündüz uyku saatlerini sınırlayın ve belirli bir saatte yatağa yatma zamanı konusunda kararlı olun. Bu düzeni kolaylaştırmak için:

  • Düzenli bir akşam yemeği saatiniz olsun,
  • Çocuğunuzun gün boyunca temiz hava almasını ve egzersiz yapmasını sağlayın,
  • Yatmadan bir saat önce ekranları kapatın.

Ekran Başında Geçirilen Süreyi  Sınırlayın

Çocuklarınız için TV veya bilgisayar oyunlarıyla  bir günü geçirmek için harika bir seçenek gibi görünebilir. Ancak ekranın önünde fazladan zaman geçirmek, açık havada oynamak veya iyi bir gece uykusu almak gibi  diğer alternatiflerin yerini alır. Aynı zamanda sağlıksız kilo alımına da yol açabilir. Çocuklar ne kadar çok TV izlerse, o kadar fazla kilo alma olasılıkları artar.

Okul yılı boyunca yaptığınız gibi yaz aylarında da çocuklarınızın ekran başında kalma sürelerini koruyun. Dijital Cihazlara izin verilen zamanları ana hatlarıyla belirtin ve evde bu cihazların bulunmadığı alanlar oluşturun. Amerikan Pediatri Akademisi, 2 ile 5 yaş arası çocukların kaliteli TV veya bilgisayar uygulamalarına günde 1 saatten fazla harcamamalarını ve daha büyük çocukların TV, akıllı telefon veya bilgisayar kullanma sürelerinde tutarlı sınırlamalar olmasını önerir.

 Fiziksel Yönden Aktif Olun

Çocuklara hareket etmenin eğlenceli olduğunu göstermek için tatil dönemlerinden daha iyi bir zaman olamaz. Çocuklarla egzersiz yaparken kalori yakmaya odaklanmayın. Bunun yerine, yeni bir şeyler denemelerine veya sevdikleri aktiviteleri bulmalarına yardımcı olun. Spor onlara iş gibi gelirse, ilgilerini kaydedebilirsiniz.

Ailecek beraber zaman geçirmeye önem verin. Her gün beraber yürüyüşe çıkacağınız, bisiklete bineceğiniz, arka bahçede ip atlayacağınız, futbol oynayacağınız, dans edeceğiniz veya yüzebileceğiniz bir zaman belirleyin. Tüm bunlar, mevsim ne olursa olsun, çocukların her gün ihtiyaç duyduğu 60 dakikalık aktiviteye katkıda bulunur.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Oluşturun

Dengeli bir beslenme programı uygulamak çocukluk döneminde  çok önemlidir. Bir öğünde çocuğun tabağında her gruptan besinin yer alması gerekir. Makarna, pilav, patates gibi basit karbonhidratlar sıcaklarda ani kan şekeri düşmesine yol açabilir, bunun yerine kompleks karbonhidrat olan ve kan şekerinde yavaş değişiklikler yapan bulgur, kepekli makarna tercih edilebilir.

Öğünlerde hafif, az yağlı yemekler tercih etmek ve porsiyonları küçültmek çocukların hem kilo almasını önler hem de yemeği kolay yemesini sağlar.

Yaz aylarında kahvaltı çok gecikmeden yapılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Büyüme ve gelişme dönemi devam eden çocukların kahvaltısında demir, kalsiyum ve karbonhidrat bakımından zengin olan yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinle tercih edilmeli, reçel, salam, sucuk gibi içinde katkı maddeleri olan besinlerden uzak durmaya gayret edilmelidir. Kahvaltı mevsim yeşillikleri ile renklendirilebilir.

Gün içinde öğün atlanması abur cubur tüketimini artırır. Bu da metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak enerji tüketiminin azalmasına ve fazla kilo alımına yol açar.

Sıcaklarda iştah azalacağından öğün aralarının daha sık ve öğün miktarının  daha az tutulması gerekir. Bu sebeple ara öğün alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ara öğünlerde meyve, salatalık gibi sıvı içeriği yüksek ve az kalorili besinler tercih edilebilir.

Tüketilecek ara öğün besinleri paketli, kalorili, yağlı, tuzlu değil doğal olarak hazırlanabilecek ev yapımı sağlıklı besinler olmasına özen gösterilmelidir.

İlk 2 yaşta beyin gelişimi için yağa ihtiyaç fazla olduğundan light süt ve light yoğurt gibi ürünler tercih edilmemelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir