Yetişkinlerde Besin Alerjisi

Besin alerjisi, bebeklerde ve çocuklarda yaygınlık göstermesinin yanı sıra yetişkinlerde besin alerjisi de yaklaşık %4’ünü etkilemektedir. Bir gıda alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla belirli bir yiyeceği veya gıdalardaki bir maddeyi zararlı bir şey olarak tanımlar. Yanıt olarak, bağışıklık sisteminiz, hücreleri, alerjiye neden olan gıda veya gıda maddesini (alerjen) nötralize etmek için immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen bir antikoru serbest bırakmaları için tetikler. Bir dahaki sefere bu yiyeceğin en küçük miktarını bile yediğinizde, IgE antikorları onu algılar ve bağışıklık sisteminize histamin adı verilen bir kimyasalın yanı sıra diğer kimyasalları kan dolaşımınıza salması için sinyal verir. Bu kimyasallar alerji belirtilerine neden olur. Yetişkinlerde, gıda alerjilerinin çoğu bazı proteinler tarafından tetiklenir, bunlar:

 • Karides, ıstakoz ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri,
 • Yer fıstığı,
 • Ceviz ve ceviz gibi ağaç yemişleri,
 • Balıktır. 

Yetişkinlerde Besin Alerjisi Belirtileri

Bazı insanlar için, belirli bir yiyeceğe karşı alerjik reaksiyon rahatsız edici olabilir ancak şiddetli olmayabilir. Diğer insanlar için alerjik bir gıda reaksiyonu korkutucu ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Yiyecek alerjisi semptomları genellikle yiyeceği yedikten sonra birkaç dakika ile iki saat içinde gelişir. En yaygın gıda alerjisi belirtileri şunları içerir:

 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı,
 • Kurdeşen, kaşıntı veya egzama,
 • Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi,
 • Hırıltı, burun tıkanıklığı veya nefes almada güçlük,
 • Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma,
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma,
 • Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli ve hayati risk oluşturan bir reaksiyondur. Anafilaksi belirtileri şunlardır:

 • Hava yollarının daralması ve daralması,
 • Boğaz şişmesi veya boğazınızda nefes almayı zorlaştıran bir yumru hissi,
 • Kan basıncında şiddetli düşüş ile şok,
 • Hızlı nabız,
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Anafilaksi için acil tedavi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen anafilaksi komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Polen-Gıda Alerji Sendromu

Oral alerji sendromu olarak da bilinen polen gıda alerjisi sendromu, saman nezlesi olan birçok kişiyi etkiler. Bu durumda, bazı taze meyve ve sebzeler veya sert kabuklu yemişler ve baharatlar, ağzın karıncalanmasına veya kaşınmasına neden olan alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Ciddi durumlarda, reaksiyon boğazın şişmesine ve hatta anafilaksiye neden olur. Bazı meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve baharatlardaki proteinler, belirli polenlerde bulunan alerjiye neden olan proteinlere benzer oldukları için reaksiyona neden olur. Bu bir çapraz reaktivite örneğidir. Polen-gıda alerjisi sendromunu tetikleyen yiyecekler pişirdiğinizde semptomlarınız daha az şiddetli olabilir.

Yetişkinlerde Besin Alerjisi Teşhisi 

Besin alerjisinin teşhisi için kullanılan bazı testler şunlardır:

Deri testi: Deri delme testi, belirli bir yiyeceğe tepkinizi belirleyebilir. Bu testte, küçük bir miktar şüpheli yiyecek ön kolunuzun veya sırtınızın derisine yerleştirilir. Daha sonra, cildinizin yüzeyinin altında çok az miktarda madde kalmasına izin vermek için cildinize bir iğne batırır. Test edilen belirli bir maddeye alerjiniz varsa, uygulama bölgesinde kabarma veya reaksiyon geliştirirsiniz. 

Kan testi: Bir kan testi, immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen alerji ile ilgili antikoru ölçerek bağışıklık sisteminizin belirli yiyeceklere tepkisini ölçebilir.

Eliminasyon diyeti: Bir veya iki hafta boyunca şüpheli yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız ve ardından yiyecekleri teker teker diyetinize geri eklemeniz istenebilir. Bu süreç, semptomların belirli yiyeceklerle ilişkilendirilmesine yardımcı olabilir.

Besin yükleme testi: Bu testin, alerji uzmanınızın ofisinde yapılması gerekir. Uzmanınız, şüpheli yiyeceği yemenizi isteyecektir ve belirtileri canlı olarak gözlemleyecektir. 

Moleküler alerji testi: Bu test yüzlerce alerjeni ve alerjenin bileşenini saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerji uzmanınız, alerjinizin nedenini, bileşenini, moleküler yayılımını ve ciddiyetini ölçmek istediği durumlarda bu testi kullanabilir. 

Yetişkinlerde Besin Alerjisi Tedavisi

Besin alerjisinin kesin bir tedavisi yoktur ve en etkili yöntem alerjiye neden olan besinden uzak durmaktır. Alerjiniz, anafilaksi eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile size bilgi verecek olan alerji uzmanınız aynı zamanda alerjinizin yönetimi konusunda da sizi bilgilendirecektir.