Besin Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Besin alerjisi, yaygın görülen alerjilerdendir ve şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple herhangi bir belirti yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, belirtileriniz ve mevcut durumunuzdan yola çıkarak alerjinizi teşhis edecektir. Besin alerjisinin teşhisinde kullanılan farklı testler ve yöntemler vardır. Bu testler ve yöntemler aşağıdaki gibi detaylandırılabilir.

Deri testi

Deri delme testi, belirli bir yiyeceğe tepkinizi belirleyebilir. Bu testte, küçük bir miktar şüpheli yiyecek ön kolunuzun veya sırtınızın derisine yerleştirilir. Daha sonra bir sağlık uzmanı, cildinizin yüzeyinin altında çok az miktarda madde kalmasına izin vermek için cildinize bir iğne batırır. Uygulama yapılan bölgede herhangi bir alerji bulgusu varsa, bu durum alerjiniz olduğu anlamına gelir. Alerji uzmanınız teşhisi doğrulamak için doğrulayıcı testler de yapabilir. 

Kan testi

Bir kan testi, immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen alerji ile ilgili antikoru ölçerek bağışıklık sisteminizin belirli yiyeceklere tepkisini ölçebilir. Alınan kan örneğiniz laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. 

Eliminasyon diyeti

Bu diyet yönteminde, bir veya iki hafta boyunca şüpheli yiyecekleri çıkarmanız ve ardından yiyecekleri teker teker diyetinize geri eklemeniz istenebilir. Bu süreç, semptomların belirli yiyeceklerle ilişkilendirilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, eliminasyon diyetleri kusursuz sonuçlar vermeyebilir. Geçmişte bir yiyeceğe şiddetli bir tepki verdiyseniz, eliminasyon diyeti güvenli olmayabilir.

Besin yükleme testi

Bu testte, alerji uzmanınız, alerjiye neden olduğundan şüphelenilen bir besini kontrollü bir şekilde yemenizi isteyebilir. Bu testin alerji uzmanınızın kontrolünde ve acil durum ekipmanlarının olduğu bir klinikte yapılması gerekmektedir. 

Moleküler alerji testi

Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjeni ve alerjen maddenin bileşenini saptayan kapsamlı bir alerji testidir. Alerji uzmanınız, alerjinizin gerçek nedenini ortaya çıkarmak, çapraz reaksiyonu ekarte etmek ve alerjinizin şiddetini ölçmek için bu testi yapabilir. Az miktarda kan örneğinizin incelenmesine dayanan bu test, yeni nesil bir alerji testidir. 

Besin Alerjisinde Tedavi

Alerjik reaksiyondan kaçınmanın tek yolu, belirtilere neden olan gıdalardan kaçınmaktır. Bununla birlikte, en iyi çabalarınıza rağmen, reaksiyona neden olan bir yiyecekle temas edebilirsiniz. Küçük bir alerjik reaksiyon için antihistaminik ilaçlar belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar, alerjiye neden olan bir yiyeceğe maruz kaldıktan sonra kaşıntı veya kurdeşenlerin hafifletilmesine yardımcı olmak için alınabilir. Bununla birlikte, antihistaminikler ciddi bir alerjik reaksiyonu tedavi edemez ve reaksiyon oluşmasına engel olamaz. Sadece belirtilerden duyulan rahatsızlık hissini azaltır. 

Şiddetli bir alerjik reaksiyon için, acil adrenalin enjeksiyonuna ve acil servise gitmeye ihtiyacınız olabilir. Alerjisi olan pek çok kişi bir adrenalin oto enjektörü taşır. Bu enjektör, uyluğunuza bastırıldığında tek doz ilaç enjekte eden kombine bir şırınga ve gizli iğnedir.

Doktorunuz bir adrenalin oto enjektörü reçete etmişse:

  • Otomatik enjektörü nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Ayrıca, size en yakın kişilerin ilacı nasıl uygulayacaklarını bildiklerinden emin olun. 
  • Her zaman yanınızda taşıyın. Arabanızda veya iş yerinizdeki masanızda fazladan bir otomatik enjektör bulundurmak yararlı olabilir. 
  • Adrenalin oto enjektörü her zaman son kullanma tarihinden önce değiştirdiğinizden emin olun, aksi takdirde ilacın etkisi olmayabilir.