Besin Alerjisi İle İlgili Merak Edilenler

Besin alerjisi, günden güne artış gösteren, dünya genelinde yaygın olan, her yaştan kişiyi etkileyebilen bir alerji türüdür. Yaygın bir alerji türü olan besin alerjisi ile ilgili merak edilenleri sizler için yazdık.

Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin bazı besinlerde bulunan proteinleri zararlı olarak algılaması ve kendini korumak için bu proteinlere tepki vermesi sonucu oluşan bir bağışıklık tepkisidir. Zararlı olarak gördüğü maddeye karşı kendini savunmak için bağışıklık sistemi, antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Besinle bir sonraki karşılaşmada histamin gibi kimyasallar salınır ve alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Besin Alerjisi Kimlerde Görülür?

Besin alerjisi, bebekler ve çocuklar başta olmak üzere her yaştan kişide ortaya çıkabilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen bazı besin alerjileri, çocukluk döneminin sonlarına doğru düzelme eğilimi gösterirken bazı alerjiler ise ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. 

Hangi Besinler Alerjiye Neden Olur?

Besin alerjisine neden olan çok sayıda besin olabilir. Ancak dünya genelinde görülen besin alerjilerinin çok büyük kısmından sorumlu olan 8 besin vardır. Bunlar; inek sütü, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı, kabuklu ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. 

İnek Sütü

İnek sütüne alerji en çok bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür, bebeklerin ve küçük çocukların% 2-3’ünü etkileyen en yaygın çocukluk alerjilerinden biridir.Bununla birlikte, çocukların yaklaşık% 90’ı üç yaşına geldiğinde durumu aşacak ve bu durum yetişkinlerde çok daha az yaygın hale gelecektir.

Yumurta

Yumurta alerjisi, çocuklarda gıda alerjisinin en yaygın ikinci nedenidir. Yumurta Alerjisi olan çocukların % 68’i, 16 yaşına kadar alerjilerini aşacaktır.

Kabuklu Ağaç Yemişleri

Kabuklu yemiş alerjisi, ağaçlardan gelen bazı kabuklu yemişlere ve tohumlara karşı gelişen alerjidir. Alerjiler de çok şiddetli olabilir ve anafilaksiye bağlı ölümlerin yaklaşık % 50’sinden kabuklu ağaç yemiş alerjileri sorumludur 

Yer Fıstığı

Yer fıstığı alerjileri de çok yaygındır; ciddi ve potansiyel olarak ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yer fıstığı alerjileri çocukların yaklaşık % 4-8’ini ve yetişkinlerin % 1-2’sini etkiler.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri alerjisinin en yaygın tetikleyicisi, tropomiyosin adı verilen bir proteindir. Bir bağışıklık tepkisini tetiklemede rol oynayabilecek diğer proteinler, arginin kinaz ve miyozin hafif zinciridir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi zamanla çözülme eğilimi göstermez.

Buğday

Buğday alerjisi, buğdayda bulunan proteinlerden birine alerjik bir tepkidir. En çok çocukları etkileme eğilimindedir. Bununla birlikte, buğday alerjisi olan çocuklar genellikle 10 yaşına geldiklerinde onu aşarlar.

Soya

Soya alerjileri çocukların yaklaşık % 0,4’ünü etkiler ve en çok bebeklerde ve üç yaşın altındaki çocuklarda görülür. Soya alerjisi, soya fasulyesi ve soya fasulyesi ürünlerindeki proteinler tarafından tetiklenir. Soya alerjiniz varsa, tek tedavi yöntemi soyanın diyetinizden çıkarılmasıdır.

Balık

Balık alerjileri yaygındır ve yetişkinlerin yaklaşık % 2’sini etkiler. Diğer alerjilerin aksine, bir balık alerjisinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkması alışılmadık bir durum değildir, insanların % 40’ı yetişkinken alerjiyi geliştirmektedir. (42 Güvenilir Kaynak). Kabuklu deniz ürünleri alerjisi gibi, balık alerjisi de ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olabilir

Besin Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjisi belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir ve genel olarak besine maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtiler ise şunları içerir:

  • Kırmızı, şiş, kuru veya kaşıntılı deri döküntüsü (kurdeşen veya egzama),
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma veya hafif, kuru öksürük,
  • Kaşıntılı, sulu, kırmızı gözler,
  • Kaşıntılı ağız,
  • Mide bulantısı, kramplar, kusma veya ishal,
  • Nefes almada veya yutkunmada güçlük,
  • Şişmiş dudaklar, dil veya boğaz,
  • Göğüs ağrısı veya zayıf, düzensiz kalp atışı,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi, çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Acil müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir.

Besin Alerjisi ve Besin Hassasiyeti Arasındaki Fark Nedir?

Besin alerjisi ve gıda intoleransı çoğu zaman birbiri ile karıştırılır. Ancak iki durum temel olarak farklılık gösterir. Gıda intoleransı, sindirim sistemi ile alakalı bir durumdur ve besin alerjisi gibi riskli boyutlara ulaşmaz. 

Besin Alerjisi Geçer Mi?

Besin alerjisi, bazı bebeklerde yaşın ilerlemesi ile birlikte geçme eğilimi gösterir. Ancak bazı alerjiler, örneğin kuruyemiş alerjileri gibi, ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. 

Besin Alerjisi Tedavi Edilebilir Mi?

Besin alerjisinde en etkili tedavi, alerjik reaksiyona neden olan besinden uzak durmaktır. Alerjen maddeden uzak durmak, reaksiyon oluşmasını engelleyen en önemli faktördür. Her ne kadar dikkatli olunsa bile bazen farkında olmadan alerjen besine maruz kalabilirsiniz. Alerjik reaksiyonun rahatsız edici belirtilerini hafifletmek için alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyonun oluşmasına engel olmaz, sadece belirtilerin hafiflemesini sağlar. Ciddi alerjik durumlarda sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir alerji uzmanınız. Bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız size detaylı bir eğitim verecektir.