Besin Alerjisi Belirtileri

Besin alerjisinde belirtileri, besine tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Bazı nadir durumlarda belirtilerin ortaya çıkması birkaç saati bulabilir. Besin alerjisinin belirtileri, şiddetli, orta ya da hafif olabilir. Belirtilerin şiddeti, kişinin maruz kaldığı alerjen miktarına ve kişinin alerjik yapısına göre değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde belirtiler hafif olurken bazı kişilerde hayatı tehdit edecek boyutlara ulaşan belirtiler yaşanabilir. Belirtiler genellikle alerjen besini soluduktan sonra ortaya çıkar ancak bazı durumlarda alerjeni solumak bile şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Örneğin şiddetli bir kuruyemiş alerjisi olan biri, açılan bir kuruyemiş paketinden etrafa yayılan tozu soluduğunda şiddetli belirti yaşayabilir. Kabuklu deniz ürünleri ve balık alerjilerinde de benzer durumlar yaşanabilir.

Besin alerjisi belirtileri şu şekilde detaylandırılabilir:

Deri belirtileri; kurdeşen, şişme (yüz, dudaklar, dil), kaşıntı, sıcaklık, kızarıklık gibi durumları içerir. 

Solunum semptomları; öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüs ağrısı / sıkışması, boğaz sıkışması, ses kısıklığı, burun tıkanıklığı veya saman nezlesi benzeri semptomlar (burun akıntısı ve sulu gözler, hapşırma), yutma güçlüğü vb. durumları içerir. 

Gastrointestinal (mide) semptomlar; mide bulantısı, ağrı / kramplar, kusma, ishaldir.

Kardiyovasküler (kalp) semptomlar; normalden daha soluk ten rengi / mavi renk, zayıf nabız, bayılma, baş dönmesi, şok

Diğer belirtileri; kaygı, kıyamet duygusu (kötü bir şeyin olmak üzere olduğu hissi), baş ağrısı, karın krampları, metal tadıdır. 

Şiddetli alerjik reaksiyonlar anafilaksi adı verilen ciddi ve ölümcül bir duruma neden olabilir. anafilaksi belirtileri çok ani ortaya çıkar ve çok çabuk kötüleşebilir. Acil tıbbi müdahale gerektiren bu durum, müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. Anafilaksinin belirtiler şu durumları içerebilir:

 • Dilde şişlik,
 • Nefes almada zorluk,
 • Göğüste sıkışma hissi,
 • Yutma veya konuşma sorunu,
 • Baş dönmesi veya baygınlık hissi,
 • Çöküş.

Alerjik bir reaksiyonun, hızla kötüleşebilen hafif belirtilerle başlayabileceğini unutmayın.

***2 yaşına kadar olan bebeklerde belirtiler, ağlama seslerinde gözle görülür bir değişiklik, salya akması, beslendikten sonra yiyecek veya içecek tükürmesi ve kontrolsüz dışkı veya idrar geçişi ile belirtilebilir. Bebeğiniz sinirli olabilir, beklenmedik bir şekilde uykulu hale gelebilir veya uyanması zorlaşabilir. Aniden çok korkmuş, duygusal olarak üzgün görünebilir veya davranış değişiklikleri gösterebilirler.

***Küçük çocuklar belirtilerini tarif etmekte zorlanabilirler. Ağızlarında veya boğazlarında gıdıklanma hissinden şikayet edebilirler. Ya da “dilim kaşınıyor” gibi şeyler söyleyebilirler.

Sonuç Olarak;

 • Besin alerjileri dünya genelinde yaygınlık gösterir ve milyonlarca kişiyi etkiler.
 • Besin alerjileri özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde görülmesiyle birlikte yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. 
 • Besin alerjilerinin erken belirtilerini görmezden gelmeyin.
 • Olası bir tepkiyi daima ciddiye alın ve hızlı hareket edin.
 • Her tepki her zaman aynı görünmeyecektir; kişi her seferinde farklı semptomlara sahip olabilir.
 • Anafilaksi, cilt semptomları veya kurdeşen olmadan da ortaya çıkabilir.