Bebeklerde Besin Alerjisi İle İlgili Merak Edilenler

Bebeklerde besin alerjileri giderek yaygınlık göstermektedir. Durum böyle olunca merak bebeklerde besin alerjisi ile ebeveynlerin aklında pek çok soru oluşmaktadır. Bu yazımızda bebeklerde besin alerjisi ile ilgili merak edilenleri anlattık.

Gıda alerjisi nedir?

Bir gıda alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin bir yiyeceği zararlı bir şey olarak algılamasıdır. Bu alerjik reaksiyonu tetikler. Alerjik reaksiyonlar hafif veya şiddetli olabilir.

Çocuğumun alerji geliştirmesini önlemek için emzirirken kaçınmam gereken yiyecekler var mı?

Emzirirken süt, yumurta, fıstık veya diğer yiyeceklerden kaçınmanıza gerek yoktur. Emzirirken belirli gıdalardan kaçınmanın çocuğunuzda alerjiyi önleyeceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Bebekler besin alerjisi neden olur?

Besin alerjisi olan bir ebeveyni, erkek kardeşi veya kız kardeşi olan bir bebeğin gıda alerjisi geliştirme riski daha yüksektir. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin besinde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması ve bu duruma tepki vermesi besin alerjisinin oluşma nedenidir. 

Alerjik reaksiyonun belirtileri nelerdir?

  • Kurdeşen veya kızarıklık,
  • Kırmızı ve kaşıntılı cilt,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Gözlerin, burnun, dudakların veya dilin şişmesi,
  • Nefes almada veya yutkunmada güçlük,
  • Bayılma, halsizlik veya soluklaşma.

**Alerji belirtileri, yiyecek verildikten birkaç dakika sonra, genellikle iki saat içinde ortaya çıkabilir. Ancak, birkaç saat veya birkaç gün sonra da belirtilerin ortaya çıkması mümkündür.

Bebeklerde alerjik reaksiyona neden olan besinler nelerdir?

Bebeklerde alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda besin olabilir. Ancak dünya genelinde besin alerjilerinin çok büyük bir kısmından sorumlu olan 8 yiyecek vardır. Bu besinler; inek sütü, yumurta, buğday, soya, kabuklu ağaç yemişleri, balık, kabuklu deniz ürünleri ve yer fıstığını içerir. 

Anne sütü ile beslenen bebeklerde besin alerjisi olur mu?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde de besin alerjisi olabilir. Annenin yediği gıdalar süt yoluyla bebeğe geçer. Bebeğinin alerji geliştirmesi çok az miktarda alerjik besini alması bile yeterlidir. 

Besin alerjisi olan bebekte beslenme nasıl olmalıdır?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde besin alerjisi varsa eğer, annenin diyetinden alerjiye neden olan besinleri çıkarması gerekir. Örneğin bebeğin inek sütü alerjisi varsa, annenin süt ve süt içeren ürünlerden uzak durması gerekir. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse, alerjiye neden olan besinleri bebeğinizin beslenme listesinden çıkarmanız gerekir. Bebeğinizin ve sizin beslenme planını oluşturması için bir beslenme uzmanından yardım almanız, bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için faydalı olacaktır. Beslenme uzmanınız, bebeğinizin alması gereken besin değerlerini, alternatif gıdalarla alabilmesini sağlayacaktır. 

Bebeklerde besin alerjisi geçer mi?

Bebeklerde besin alerjisinin geçip geçmeyeceği konusu, aileler tarafından en merak edilen konulardan biri. Bebeklerde besin alerjisinin geçip geçmeyeceği, alerjik olunan besine ve bebeğinin alerjik yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, süt ve yumurta alerjisi olan bebeklerin çoğu, çocukluk çağının ilerleyen dönemlerinde bu alerjiyi aşarlar. Ancak kuruyemiş ve balık alerjileri ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. 

Bebeklerde besin alerjisinin teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Bebeğinizde besin alerjisi belirtilerinden herhangi biri varsa, bir çocuk alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Çocuk alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan doktorlardır. Çocuk alerji uzmanınız, bebeğinizin alerjisini teşhis etmek için deri veya kan testi yöntemlerini kullanabilir. Uzmanınızın teşhiste kullanacağı yöntem, bebeğinizin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Besin alerjisinde en iyi tedavi, alerjiye neden olan besini tamamen dışlamayı içerir. Bebekte meydana gelen alerji, anne sütünden kaynaklanıyorsa, annenin diyet listesini düzenlemesi gerekir. Ek gıdaya geçen bebeklerde, alerjik reaksiyona neden olan besin ve o besini içeren yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.